Dohoda medzi EÚ a Tureckom. Turecký med s trpkou príchuťou?

1.12.2015 9:05

Lídri Únie sa na nedeľnom samite v Bruseli dohodli na spoločných opatreniach v otázke riešenia migračnej krízy v Európe. EÚ tiež prisľúbila, že do konca tohto roku otvorí ďalšiu kapitolu prístupových rokovaí s Tureckom a urýchli proces zavádzania bezvízového režimu pre tureckých občanov. Turecký premiér Ahmet Davutoglu označil výsledky stretnutia s európskymi lídrami za „historický deň“. „Ešte sa ukáže, či 29. november nebol ´historický´ akurát tým, že prvýkrát v dejinách sa niekto opil z tureckého medu,“ komentuje výsledok samitu Peter Schutz.

Dohoda medzi EÚ a Tureckom. Turecký med s trpkou príchuťou?
Foto: SITA
Popis: Turecký expremiér Ahmet Davutoglu

Európski lídri tiež pre Turecko odklepli tri miliardy eur. Tie by im mali uľahčiť zvládnutie veľkého počtu sýrskych utečencov na svojom území. Výmenou za pomocnú ruku Turecka Európe v otázke migrantov Únia prisľúbila, že ešte do konca tohto roku otvorí ďalšiu kapitolu v prístupových rokovaniach s Tureckom a urýchli proces zavádzania bezvízového režimu pre tureckých občanov, ak Ankara bude plniť dohodnuté podmienky.

Bilaterálne samity (Turecko a EÚ) sa budú konať dvakrát ročne. Predmetom rokovaní budú aj otázky energetiky a posilnenia colnej únie medzi EÚ a Tureckom. Turecký premiér Ahmet Davutoglu to považuje za „historický deň“. Toľko k dohode medzi EÚ a Tureckom. Čo si o nej myslí komentátor Peter Schutz?

„Divadlo prístupových rokovaní sa má začať v decembri.  Ešte sa uvidí, či 29. november nebol ´historický´ akurát tým, že prvýkrát v dejinách sa niekto opil z tureckého medu,“ píše.

„O tom, či európska dohoda s Tureckom je ´historickým dňom´, ako ju oslávil premiér Davatoglu, sa povedie ešte veľa sporov. Bude na ne dosť času, lebo aj keby sa trojmiliardový ´eurofond´ na utečenecké tábory, uzavretie morskej cesty a readmisný pakt rozbehli podľa plánu, notorický charakter sýrskeho konfliktu predznamenáva dlhodobé trvanie problému, ktorý dohoda (akože?) rieši,“ myslí si Peter Schutz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Facebook a iné osobné priority! Pellegrini takto vracia úder Kiskovi

19:21 Facebook a iné osobné priority! Pellegrini takto vracia úder Kiskovi

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) uviedol, že Andrej Kiska mohol vo funkcii prezidenta Slovenskej r…