Dodržím termín, tvrdí sudca. Obžalovaným v známej kauze je exriaditeľ SIS

8.9.2019 10:11

Predseda senátu Okresného súdu Bratislava III Karol Posluch, ktorý je zákonným sudcom v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny, kde figuruje obžalovaný exriaditeľ SIS Ivan Lexu. a spol., dodrží lehotu na vypracovanie rozhodnutia, ktorým prerušil koncom júna toto konanie.

Dodržím termín, tvrdí sudca. Obžalovaným v známej kauze je exriaditeľ SIS
Foto: TASR
Popis: Na snímke exriaditeľ SIS Ivan Lexa

"Predĺžená zákonná lehota na napísanie a expedovanie predmetného uznesenia uplynie dňa 13. septembra. Zo strany predsedu senátu bude táto lehota splnená," uviedol pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.

Pôvodný termín na vypracovanie uznesenia uplynul 5. augusta. Na základe žiadosti Poslucha bola lehota na vypracovanie rozhodnutia v zmysle Trestného poriadku predĺžená o mesiac.

"Trojčlenný senát OS BA III rozhodol 21. júna na neverejnom zasadnutí o návrhu obhajoby na prerušenie trestného konania tak, že v trestnej veci obž. Ing. I. L. a spol. pre trestný čin zavlečenia do cudziny spolupáchateľstvom podľa ustanovenia paragrafu 9 odseku 2 k paragrafu 233 odseku 1. odseku 2 písm. a) Trestného zákona účinného v čase spáchania skutku trestné konanie prerušuje a predloží Súdnemu dvoru Európskej únie na rozhodnutie prejudiciálne otázky," konkretizoval v júni Adamčiak.

Súd podľa hovorcu podľa príslušných paragrafov Trestného poriadku účinného do 31. decembra 2005 trestné konanie prerušil a požiadal Súdny dvor Európskej únie o rozhodnutie o predbežnej otázke, nakoľko považuje jeho stanovisko za nevyhnutné pre ďalší procesný postup vo veci.

"OS BA III zároveň požiada Súdny dvor EÚ o prejednanie prejudiciálneho návrhu v rámci naliehavého konania, pretože ide o vec súvisiacu so zatýkacím rozkazom," dodal Adamčiak. Uznesenie nie je právoplatné.

Proces v prípade obžalovaného exriaditeľa SIS a spol. na OS BA III nebol dlhšie vytýčený z dôvodu, že dvaja členovia senátu ako sudcovia – prísediaci po uskutočnení ich previerky Národným bezpečnostným úradom SR sa začali len na jeseň minulého roka oboznamovať s rozsiahlym spisovým materiálom.

Plénum Ústavného súdu SR koncom mája 2017 potvrdilo aprílové rozhodnutie Národnej rady SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií z 3. marca a 7. júla 1998 a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997.

Za uznesenie hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných. Právomoc zrušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu zmena Ústavy SR.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Čistky v NAKA. Neboli prínosom pre útvar, komentoval Lučanský

9:17 Čistky v NAKA. Neboli prínosom pre útvar, komentoval Lučanský

Najlepší policajti, pracujúci v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA), na svojich miestach zostávajú …