Dodávky ropy na Slovensko nie sú kontaminované, tvrdí spoločnosť Transpetrol

21.6.2019 17:30

Dodávky ropy na Slovensko nie sú kontaminované. Uviedol to pre TASR slovenský prepravca ropy, spoločnosť Transpetrol, v súvislosti s medializovanými informáciami, že v ropovode z Ruska sa zaznamenala opäť ropa kontaminovaná chloridmi.

Dodávky ropy na Slovensko nie sú kontaminované, tvrdí spoločnosť Transpetrol
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka

"Dodávky sú u nás bez problémov, nezaznamenali sme žiadnu kvalitatívnu či kvantitatívnu zmenu. Krátkodobú kontamináciu zaregistrovali v severnej vetve ropovodu, južná, ktorou sa dostáva ropa na Slovensko, je v súčasnosti v poriadku," spresnila spoločnosť.

Agentúra Reuters vo štvrtok (20. 6.) informovala o tom, že ruský prevádzkovateľ ropovodov Transnefť uviedol, že v sekcii ropovodu Družba vedúcej z Bieloruska do Poľska bola opätovne zaznamenaná kontaminácia ropy. Podľa Transnefti sa dodávky suroviny v stredu (19. 6.) vo večerných hodinách prerušili, vo štvrtok však už boli opätovne obnovené.

Problém so znečistenou ropou vypukol koncom apríla, keď sa zistilo, že ropa prepravovaná ropovodom Družba je kontaminovaná organickými chloridmi. Tie sa používajú na zvýšenie produkcie suroviny, pred dodávkou ropovodom sa však musia odstrániť, pretože by mohli poškodiť rafinérske zariadenia. Po zistení kontaminácie štáty, ktoré ropu cez Družbu dovážajú, import na určité obdobie pozastavili, asi po mesiaci sa však dodávky opätovne obnovili.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini: Danko nech sa stará hlavne o svoje rezorty a nekomentuje naše

19:35 Pellegrini: Danko nech sa stará hlavne o svoje rezorty a nekomentuje naše

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) odporúča predsedovi parlamentu a SNS Andrejovi Dankovi, aby venov…