Dodanie amerických zbraní Ukrajine: Taká je situácia. A je to veľmi zaujímavé

3. 11. 2017 6:05

Trumpovu administratívu čaká dlho očakávané rozhodnutie, či by mali Spojené štáty poskytnúť Ukrajine obranné zbrane v konflikte s Ruskom. Liberálne médiá vyzývajú prezidenta, aby to bezodkladne urobil.

Dodanie amerických zbraní Ukrajine: Taká je situácia. A je to veľmi zaujímavé
Foto: pixabay.com
Popis: Ilustračné foto: vlajka USA

Ako píše Josh Rogin z denníka The Washington Post, ak by Trump rozhodol zbrane neposkytnúť, išlo by fakticky o pokračovanie politiky Baracka Obamu. „Kyjev sa obáva, že súčasný americký prezident sa nebude ochotný týmto spôsobom postaviť Vladimirovi Putinovi. Ale predstavitelia Rady pre národnú bezpečnosť na Trumpa naliehajú, aby urobil finálne rozhodnutie,“ píše Rogin s tým, že toto rozhodnutie bude mať dôsledky aj mimo Donbasu.

„Nejde len o samotné zbrane. Spojené štáty by tak vyslali politický signál. Ak nie sú ochotné zastaviť Rusko Američania ako vodcovia slobodného sveta, tak je len otázkou, kto príde na rad po Ukrajine,“ cituje autor textu ukrajinského poslanca a spojenca prezidenta Porošenka Artura Gerasymova s tým, že vojenské prostriedky Ukrajine Spojené štáty poskytujú už teraz. Ide napríklad o obrnené vozidlá, zdravotnícke potreby či okuliare na nočné videnie.

Ale americká strana odmieta dodať Ukrajine protilietadlové strely či najmodernejšie komunikačné zariadenia. Ani Barack Obama v tomto smere neurobil žiadne rozhodnutie. A to aj napriek tomu, že v Kongrese sa pri hlasovaní pred dvoma rokmi jasne ukázalo, čo si o celej veci myslia kongresmani. Až 348 ich bolo za zaslanie zbraní a len 48 proti. Za „proukrajinským“ hlasovaním stál v prvom rade člen demokratického výboru pre zahraničné veci Eliot L. Engel.

„Staviam sa za poskytnutie obranných vojenských systémov Ukrajine už dlhé roky. Mali sme konať skôr. Svojím váhaním sme len prispeli k demoralizácii Ukrajincov a pred Putinom ukázali svoju slabosť. Teraz je najvyšší čas, aby sme dali jasne najavo, na ktorej strane stojíme,“ povedal vplyvný predstaviteľ amerických demokratov. Rogin pripomína, že Obamova administratíva o dodávke zbraní váhala, pretože sa obávala, že by tým boli narušené dohody z Minska.

Pokračovať v tomto procese sa usiluje aj Trumpova administratíva. Niektorí ľudia z jeho tímu si myslia, že by dodanie zbraní Ukrajine mohlo dodržiavanie dohôd z Minska skomplikovať. Podobne sa k veci stavala Obamova vláda. Trumpov šéf rezortu obrany však vyjadril opačný názor a podporil vyzbrojenie Kyjeva. „Obranné zbrane nemôžu nikoho provokovať, ak nie ste agresor, a Ukrajina ním rozhodne nie je,“ cituje Rogin súčasného ministra obrany Jamesa Mattisa, ktorý to povedal tento rok v auguste počas stretnutia s Porošenkom.

Petro Porošenko (vpravo) a James Mattis

Petro Porošenko (vpravo) a James Mattis. Zdroj: TASR

„Počas prezidentskej kampane Trump opakoval, že republikáni chcú Ukrajine pomôcť. Ale po svojom víťazstve sa už tak jasne nevyjadroval. Často hovoril, že by sa chcel pokúsiť o zlepšenie vzťahov s Ruskom. To sa však dá dosiahnuť iba z pozície sily. Spojené štáty nedokázali zabrániť tomu, aby Rusko zaútočilo na Gruzínsko, Moldavsko a Krym. Teraz sa musí Trump rozhodnúť, či pomôže Ukrajine odvrátiť ruskú agresiu alebo naopak, umožní Putinovi vytvoriť ďalší ,zmrazený‘ konflikt,“ uzatvára Rogin.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Mobilizácia proti diktátorom. Soros investuje miliardu dolárov do nových univerzít

9:59 Mobilizácia proti diktátorom. Soros investuje miliardu dolárov do nových univerzít

Americký miliardár George Soros investuje miliardu dolárov do projektu novej siete univerzít, aby po…