Dôchodkový strop Smeru. Most a SaS o tom nechcú počuť. Matovič chce zmenu podľa počtu detí

    0
    ilustračná snímka (Autor: TASR)

    Podľa Tomáša tento krok pomôže ľuďom, ktorí celý život ťažko pracujú. “Ľudia majú právo na férové prežitie svojej jesene života. My nestanovujeme nový dôchodkový vek. To, čo my chceme, je dosiahnuť v určitom momente hranicu, cez ktorú to už nemôže ísť. Pomôže to päťdesiatničkám a mladším ročníkom. V prípade mužov to pomôže štyridsiatnikom a mladším ročníkom,” tvrdí Tomáš, ktorý je jedným z predkladateľov návrhu zákona. Podľa jeho slov je cieľom návrhu zabrániť, aby ľudia pracovali do neprimerane vysokého veku. Smer-SD však potrebuje na prijatie návrhu aj hlasy opozície. “Sme pripravení na vecnú diskusiu,” poznamenal Tomáš.

    Návrh naďalej odmieta Most-Híd, ale aj opozičná strana SaS. Podpredsedovi Mosta-Híd Ivanovi Švejnovi chýba pri návrhu seriózny prepočet vplyvov. “Z odborného hľadiska veci nepustia, demografia nepustí. Čelíme veľkým výzvam dopredu. Nevidel som žiadny seriózny prepočet. Budú organizovať odborné konferencie, tam sa to vyjasní. Je to poslanecký návrh strany Smer-SD, je to ich spôsob, ako presadiť túto myšlienku, majú na to legitímne právo,” poznamenal Švejna.

    Most-Híd však podľa jeho slov “nemieni licitovať, kto dá viac”. “Preto sa tejto diskusii nezúčastníme a budeme pozorne počúvať kolegov. Niekomu to pomôže, niekto na to doplatí. Aj o tom bude odborná diskusia, že koľko to bude stáť,” priblížil Švejna.

    Opozičný poslanec Eugen Jurzyca (SaS) upozornil na viaceré úskalia tohto návrhu. Podľa neho návrh politicky pomôže Robertovi Ficovi a skupine poslancov okolo neho. “Získajú krúžky. Ide o strašne veľké peniaze. Rozpočtová rada povedala, že dnes už musíme šetriť 0,3 % HDP, ak chceme v budúcnosti takýto sľub splniť,” povedal Jurzyca, ktorý upozornil na negatíva. “Dá sa to, ak znížime platy učiteľom o tretinu, alebo lekárom o dve tretiny, sestričkám úplne na nulu, alebo inou cestou je, že môžeme zvýšiť dane a odvody, ktorú má tiež Robert Fico v rukách,” uviedol Jurzyca. Na pomoc matkám, či rodinám však podľa neho netreba zmenu ústavného zákona, ale zmenu zákonov.

    Naopak, ochotní rokovať o návrhu sú Obyčajní ľudia. Podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča je tento návrh cestou, ako by sa mohla podporiť demografia. “Tým, že sa zastropuje dôchodkový vek, prinúti to politikov, aby sa správali zodpovedne, aby sa nerozkrádalo a aby sa vytvorili podmienky matkám, aby chceli mať deti,” zdôvodnil postoj hnutia Matovič. Upozornil na to, že slovenské matky idú do dôchodku pracovne vyťažené a najmenej zdravé v rámci Únie. “Našou alfou a omegou v tomto návrhu je, aby matky odchádzali za každé dieťa, ktoré ukončí učňovskú školu, skôr do dôchodku,” dodal Matovič.

    Tomáš pripustil, že návrh nebude bez finančného dosahu, ktorý sa v súčasnosti nedá úplne presne vyčísliť. Dá sa to však podľa neho zvládnuť. “Vieme dobre, že deficit Sociálnej poisťovne sa vyvíja dobre, klesá. SaS strašila aj pri minimálnej mzde, že rapídnym zvyšovaním bude rásť nezamestnanosť, že niektoré fabriky budú musieť byť zatvorené. Ja by som nestrašil ľudí dopredu, ale skôr by som sa snažil v odbornej diskusii nájsť riešenia na to, aby sme to finančne zvládli,” dodal Tomáš.

    - Reklama -