Dočasné prímerie v Sýrii skončilo

19. 9. 2016 12:42

V Sýrii dnes o polnoci oficiálne vypršalo sedemdňové prímerie, ktoré vyhlásila armáda verná prezidentovi Bašárovi Asadovi. Informácie o prípadnom predĺžení prímeria zatiaľ nie sú známe, informovala dnes agentúra Reuters.

Dočasné prímerie v Sýrii skončilo
Foto: TASR
Popis: Turecké tanky pri hraniciach. Ilustračná fotografia
reklama

Sýrska armáda vyhlásila sedemdňový pokoj zbraní 12. septembra po tom, ako sa Spojené štáty a Rusko dohodli na týždňovom prímerí platnom pre celé územie Sýrie. So zastavením paľby súhlasili aj povstalci. 

Dohoda sa však nevzťahovala na extrémistov z tzv. Islamského štátu (IS) a ozbrojencov napojených na teroristickú sieť al-Káida.

Prímerie v Sýrii sa podľa dostupných informácií vo veľkej miere dodržiavalo, a to na väčšine územia krajiny. Obe strany sa ale opakovane obviňovali z jeho porušovania.

Povolenia pre humanitárnu pomoc v nedohľadne

Koordinátor humanitárnej pomoci OSN Stephen O'Brien vyjadril dnes rozčarovanie nad tým, že konvoj s potravinami pre obliehanú východnú časť Aleppa už asi týždeň čaká na turecko-sýrskych hraniciach. Dvadsať kamiónov OSN totiž stále nedostalo potrebné povolenia a bezpečnostné garancie, ktoré mala poskytnúť sýrska vláda. 

V povstalcami kontrolovanom východnom sektore Aleppa, ktorý obliehajú vládne sily, sa nachádza približne 275.000 obyvateľov odrezaných od dodávok potravín, vody, liekov i elektriny. Prvý z plánovaných dvoch konvojov s pomocou, ktorý stále čaká v Turecku na vstup do Sýrie, mal zaistiť mesačné zásoby potravín pre zhruba 185.000 ľudí. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama

Ďalšie články z rubriky

O núdzovom stave ani dnes, odkazuje občanom úrad vlády

17:40 O núdzovom stave ani dnes, odkazuje občanom úrad vlády

Definitívne rozhodnutie týkajúce sa núdzového stavu prijme ústredný krízový štáb na svojom najbližšo…