Do základného imania dialničiarov by mali pribudnúť viaceré pozemky

30. 10. 2019 8:03

Do základného imania Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) by mali pribudnúť viaceré pozemky. Ide o majetok štátu v správe Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR. Tento vklad do základného imania bol ocenený na 22,88 milióna eur. Rezort dopravy to uvádza v návrhu, ktorým by sa mal na stredajšom rokovaní zaoberať vládny kabinet.

Do základného imania dialničiarov by mali pribudnúť viaceré pozemky
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka

Slovenskej republike sa ani pri aktualizácii kľúča nezmení podiel na základnom imaní v Európskom mechanizme pre stabilitu (ESM), tzv. trvalom eurovale. Vyplýva to z materiálu rezortu financií, ktorý tiež v stredu prediskutuje vláda.

Kľúč na určenie príspevkov na základnom imaní sa upraví, ak sa skončí obdobie dvanástich rokov určených pre korekciu niektorého člena. K 1. januáru 2020 sa končí dočasná korekcia pre Maltu, ktorá prijala euro 1. januára 2008.

Aktualizácia sa nedotkne podielu Slovenskej republiky. Ten zostane na úrovni 0,8184 %. Vláda Slovenskej republiky a Českej republiky zasadnú spolu 11. novembra vo Valticiach.

Pri tejto príležitosti si pripomenú aj 30. výročie Nežnej revolúcie. Informuje o tom materiál určený na stredajšie rokovanie vlády. Pôjde už o siedme spoločné zasadnutie kabinetov.

Uskutoční na základe pozvania českého premiéra Andreja Babiša. Slovenskú delegáciu povedie premiér Peter Pellegrini. Ministri vo Valticiach prediskutujú spoločné projekty, ktoré iniciovali v uplynulom období.

Venovať sa budú aj ekonomickej spolupráci, projektom cezhraničnej spolupráce, energetickej bezpečnosti, dobudovaniu dopravnej infraštruktúry, spolupráci v oblasti vnútornej bezpečnosti a obrany.

A tiež zahraničnopolitickým témam, vrátane aktuálneho predsedníctva SR v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a predsedníctva ČR vo V4.

Tradícia spoločného rokovania vlád SR a ČR sa rozvíja od roku 2012 a stala sa súčasťou slovensko-českých vzťahov. Naposledy sa obe vlády stretli v roku 2018 v Košiciach.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Schválené! Pozrite, koľko má stáť nová diaľničná známka na 365 dní

12:51 Schválené! Pozrite, koľko má stáť nová diaľničná známka na 365 dní

Diaľničná známka s platnosťou 365 dní by mala stáť rovnako ako tá s platnosťou na kalendárny rok. Vy…