Do vlády sa nechystá ani Kollár, ani Kotleba. Parlament im vraj stačí, drukovali si na Markíze

    0
    Ilustračná fotografia (Autor: SITA)

    Rovnako ako pred parlamentnými voľbami ani po nich nesúhlasí strana Most-Híd so spoluprácou so Slovenskou národnou stranou (SNS) v novozvolenej vláde. V diskusii predstaviteľov politických strán, ktoré sa do parlamentu dostali, to pre TV Markíza povedal predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Okrem toho, že sa zmenil predseda SNS, sa podľa Bugára v strane nezmenilo nič iné. Prekážkou by pre neho bolo aj to, ak by bol v jednej vláde s predsedom strany OĽaNO-NOVA Igorom Matovičom. Podľa predsedu strany SaS Richarda Sulíka je dôležité zostaviť predovšetkým reformnú vládu. Kto bude mať aký postoj a kto vo vláde nakoniec skončí, je podľa neho ešte stále otázne. V prvom rade to závisí od pokusu strany Smer-SD zostaviť vládu, pretože tá získala vo voľbách najviac hlasov. V tom, ak by Bugár úplne odmietal spoluprácu s Matovičovou stranou, však vidí problém, pretože OĽaNO-NOVA nie je len o Matovičovi. Je tam aj Dano Lipšic a jeho kolegovia, čo keby si si najprv aspoň pozrel, ako ten klub vyzerá, a vynaložil aspoň snahu nájsť spoločný prienik?“ adresoval Sulík otázku Bugárovi.

    Podľa podpredsedu Smer-SD Roberta Kaliňáka sú pre Slovensko najhoršími alternatívami predčasné voľby a úradnícka vláda, ktorá by bola výsledkom neúspechu snahy Roberta Fica a po ňom Richarda Sulíka zostaviť vládu. Našou úlohou je, aby sme do predsedníctva SR v Rade EÚ predstavili vládu, ktorá bude schopná v takýchto ťažkých skúškach obstáť… a vzhľadom na to, že Robert Fico oproti všetkým ostatným politikom vrátane mňa má gigantický náskok v počte preferenčných hlasov, ľudia si za premiéra vybrali jeho,“ povedal Kaliňák. Možnosti predčasných volieb by sa rád vyhol aj Matovič, ktorý povedal, že tie by Slovensko stáli dokopy aj s príspevkom pre politické strany a s nákladmi na voľby približne miliardu korún. Matovič však nesúhlasí s tým, že parlamentné voľby vyhral Smer-SD a Robert Fico. Smer podľa neho ideologicky tento politický súboj prehral a dokazuje to fakt, že ak by tieto voľby Smer neprehral, tak by tu Robert Fico určite stál a obhajoval by sa tým, ako ich vyhral“.

    Radoslav Procházka vidí vo volebnom neúspechu strany #Sieť výhodu v tom, že práve teraz je v situácii, keď musí venovať pozornosť najmä tomu, čo bude zvolená vláda robiť bez ohľadu na to, kto ju bude tvoriť. Podľa Procházku treba jednoznačne začať bojovať proti korupcii vyhodením schránkových firiem z verejného priestoru a priniesť úľavy malým a stredným zamestnávateľom. Sme politická strana s reálnou ambíciou mať tu dlhý príbeh a robiť tu dôležité veci a súčasťou toho je aj rešpekt k mojim kolegom. Môj návrh bude základné stretnutie, podanie si ruky a vypočutie si návrhu, či už príde od Richarda Sulíka, Igora Matoviča, alebo od Roberta Fica,“ povedal Procházka. S jeho podmienkami súhlasil Sulík, ktorý boj proti korupcii a schránkovým firmám podporuje.

    Jaroslav Paška z SNS v diskusii vyhlásil, že SNS je pripravená rokovať so všetkými s malými výnimkami. Všetko však závisí od toho, s čím jednotlivé strany do rokovaní vstúpia.

    My sa netlačíme ani na jednu stranu, ani na druhú, máme svoje jasné piliere – národný, kresťanský a sociálny,“ odpovedal Kotleba na otázku moderátora TV Markíza, či si uvedomuje nevôľu všetkých ostatných novozvolených parlamentných strán ísť do vlády s Ľudovou stranou Naše Slovensko. Naše hodnoty by tak utrpeli ťažký debakel,“ dodal Kotleba.

    Boris Kollár sa rovnako do vlády nechystá, trvá na tom, že vládu bude podporovať z parlamentu.

    - Reklama -