Do konca júna prišlo do Talianska vyše 16-tisíc migrantov

13.7.2018 19:00

Do 4. júla tohto roku tohto roka prišlo do Talianska po mori celkovo 16.687 migrantov, čo predstavuje pokles o 80,4 percenta oproti tomu istému obdobiu v roku 2017. Vyplýva to z tlačovej správy, ktorú agentúre TASR vo štvrtok poskytlo talianske veľvyslanectvo v Bratislave.

Do konca júna prišlo do Talianska vyše 16-tisíc migrantov
Foto: TASR
Popis: Migranti na lodi Aquarius v Stredozemnom mori.

Až 69 percent z celkového počtu týchto osôb prišlo z územia Líbye, ďalších 20 percent z Tuniska a šesť percent z Turecka. Cez Tunisko pritom prichádzajú najmä osoby z Pobrežia Slonoviny, Kamerunu, Iraku a Alžírska.

Napriek dramatickému poklesu migračných tokov zostáva taliansky systém prijímania utečencov, ktorý musí spracovávať tisíce žiadostí o azyl, naďalej pod silným tlakom, opisuje citovaná správa situáciu.

Najnovšia pravidelná mesačná správa tiež uvádza, že čoraz viac migrantov využíva tzv. západnú stredomorskú cestu a cestu po Atlantickom oceáne. Títo migranti sú v prevažnej miere z Maroka, Alžírska, Guiney a Mali.

Od začiatku roka vykonali talianske lode 35 percent záchranných operácií v strednej časti Stredozemného mora. Zahraničné vojenské jednotky uskutočnili štyri percentá z nich, misia Európskej únie EUNAVFOR Med 15 percent a mimovládne organizácie 41 percent. Líbyjská pobrežná hliadka zachránila a vyložila na líbyjskom pobreží 10.000 migrantov.

Pokiaľ ide o počet žiadateľov o medzinárodnú ochranu, do 29. júna o ňu v Taliansku požiadalo 33.534 ľudí, čo je o 54 percent menej než v tom istom období roku 2017. V Nemecku to bolo 70.150 žiadateľov, vo Francúzsku 63.130, v Grécku 30.200 a v Španielsku 24.000.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sulík pre PL: Kiska má dve možnosti. Hlina robí opičky. Ak si voliči myslia, že musíme robiť migrantov šťastnými, spravia lepšie, ak budú voliť Progresívne Slovensko

0:01 Sulík pre PL: Kiska má dve možnosti. Hlina robí opičky. Ak si voliči myslia, že musíme robiť migrantov šťastnými, spravia lepšie, ak budú voliť Progresívne Slovensko

ROZHOVOR Jasné, že ak by Kiska založil stranu alebo by spojil Progresívne Slovensko a Spolu, tak by …