Do konca júna prišlo do Talianska vyše 16-tisíc migrantov

13.7.2018 19:00

Do 4. júla tohto roku tohto roka prišlo do Talianska po mori celkovo 16.687 migrantov, čo predstavuje pokles o 80,4 percenta oproti tomu istému obdobiu v roku 2017. Vyplýva to z tlačovej správy, ktorú agentúre TASR vo štvrtok poskytlo talianske veľvyslanectvo v Bratislave.

Do konca júna prišlo do Talianska vyše 16-tisíc migrantov
Foto: TASR
Popis: Migranti na lodi Aquarius v Stredozemnom mori.

Až 69 percent z celkového počtu týchto osôb prišlo z územia Líbye, ďalších 20 percent z Tuniska a šesť percent z Turecka. Cez Tunisko pritom prichádzajú najmä osoby z Pobrežia Slonoviny, Kamerunu, Iraku a Alžírska.

Napriek dramatickému poklesu migračných tokov zostáva taliansky systém prijímania utečencov, ktorý musí spracovávať tisíce žiadostí o azyl, naďalej pod silným tlakom, opisuje citovaná správa situáciu.

Najnovšia pravidelná mesačná správa tiež uvádza, že čoraz viac migrantov využíva tzv. západnú stredomorskú cestu a cestu po Atlantickom oceáne. Títo migranti sú v prevažnej miere z Maroka, Alžírska, Guiney a Mali.

Od začiatku roka vykonali talianske lode 35 percent záchranných operácií v strednej časti Stredozemného mora. Zahraničné vojenské jednotky uskutočnili štyri percentá z nich, misia Európskej únie EUNAVFOR Med 15 percent a mimovládne organizácie 41 percent. Líbyjská pobrežná hliadka zachránila a vyložila na líbyjskom pobreží 10.000 migrantov.

Pokiaľ ide o počet žiadateľov o medzinárodnú ochranu, do 29. júna o ňu v Taliansku požiadalo 33.534 ľudí, čo je o 54 percent menej než v tom istom období roku 2017. V Nemecku to bolo 70.150 žiadateľov, vo Francúzsku 63.130, v Grécku 30.200 a v Španielsku 24.000.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

13:00 Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

Bez vzniku Československa by nebolo dnešného suverénneho Slovenska. V diskusnej relácii RTVS O 5 mi…