Do Marrákeša nepôjde za Slovensko nikto

5.12.2018 11:11

Vláda SR nesúhlasí s Globálnym paktom OSN o migrácii. Nikomu zároveň neschválila účasť na rokovaní v Marrákeši. Potvrdil to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po rokovaní vlády.

Do Marrákeša nepôjde za Slovensko nikto
Foto: TASR
Popis: Peter Pellegrini

Pripomienky má Slovensko poslať diplomatickou poštou. Členom vlády schválené uznesenie ukladá "zdržať sa konania, ktoré by mohlo vyvolať účinky smerujúce k viazanosti Slovenska globálnym paktom". Vláda uznesenie schválila s pripomienkou, ktorá hovorí, že vykonávať príslušné opatrenia neprináleží ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi, ale predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu. Premiér zároveň priznal, že najbližšie rokovanie vlády bude až po konferencii v Marrakéši.

„Dovtedy nebudeme mať čas predložiť na rokovanie vlády návrh delegácie a účasti Slovenskej republiky na konferencii v Maroku. To znamená, že vláda nikomu neschválila účasť, ani krytie nákladov, ani mandát zúčastniť sa marakéšskeho samitu,“ povedal.

Ministerstvo zahraničných vecí má pripraviť diplomatickú poštu tak, aby ju do konca týždňa podpísal. Pellegrini chce urobiť všetko pre to, aby sa dostali do rúk tým, ktorí samit organizujú. V uznesení vlády sa píše aj to, že sa majú vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra. 

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák na rokovaní nebol. Jeho budúcnosť v kresle ministra závisí aj od postoja vlády. Prezident SR Andrej Kiska v stredu po vláde povie rozhodnutie o Lajčákovej demisii. Rozhodnutie vlády sa opiera o uznesenie Národnej rady SR, ktoré schválila ústavná väčšina v parlamente. Rozhodnutie snemovne vzal kabinet na vedomie. V uznesení sa priamo nepíše, že Slovensko nesmie nikoho poslať na rokovanie o pakte do Marrákeša.

JUDr. Miroslav Lajčák

  • BPP
  • minister zahraničných vecí a európskych záležitostí

Uznesenie parlamentu okrem iného hovorí, že Globálny pakt OSN o migrácii nie je v súlade s aktuálnou bezpečnostnou a migračnou politikou Slovenskej republiky. Ďalej zdôrazňuje suverenitu Slovenska v otázke migračnej politiky.

Podľa ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) bude daň, ktorú za túto situáciu zaplatíme, priveľká. Nevie povedať, či minister Lajčák vo funkcii zotrvá. Je však presvedčený, že Slovensko malo do Marrákeša ísť povedať svoje výhrady k paktu. "Nevidíme dôvod, prečo by sme tam nemali ísť. Ísť tam neznamená súhlasiť s paktom. Ak prídeme o pána Lajčáka, bude to, čo sa týka signálu o Slovensku, skôr negatívny signál," zdôraznil pre TASR Sólymos. Dodal, že rozhodla väčšina.

Podanie demisie

Lajčák rozhodnutie podať demisiu oznámil vo štvrtok 29. novembra večer v nadväznosti na prijatie parlamentného uznesenia z dielne SNS a Smeru-SD, podľa ktorého má vláda odmietnuť Globálny pakt OSN o migrácii a vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov v Maroku.

Šéf slovenskej diplomacie presadzoval účasť Slovenska na rokovaní v Marrákeši, tvrdil, že Slovensko tam má povedať svoj postoj k paktu. SNS je tvrdo proti, premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vyhlásil, že Slovensko pakt odmieta a do Marrákeša nikto nepôjde.

Pellegrini tiež uviedol, že nesúhlasí s Lajčákovou demisiou a požiadal prezidenta Andreja Kisku, aby ju neprijal. Hlava štátu si myslí, že do Marrákeša by Slovensko ísť malo. 

Ing. Andrej Kiska

  • BPP
  • Prvý nezávislý prezident Slovenskej republiky
  • prezident

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nové informácie o Tóthovi: Okrem novinárov sledoval aj politika, písal si s hovorcom Penty. Ako prezývali Kočnera?

9:55 Nové informácie o Tóthovi: Okrem novinárov sledoval aj politika, písal si s hovorcom Penty. Ako prezývali Kočnera?

Od dvojnásobnej úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vyplávalo …