Dnes máme na stole ďalšiu hlúposť, spustil Sulík. Opozícia varuje pred zvyšovaním cien potravín. Agrorezort za kritikou vidí osobné prepojenia politikov

18.10.2018 15:15

Návrh zákona z dielne rezortu Gabriely Matečnej na zavedenie osobitného 2,5-percentného odvodu pre reťazce je podľa opozície namierený proti ľuďom. Pocítia ho spotrebitelia vo vyšších cenách či zamestnanci v obchodoch na nižších mzdách. Slovenským poľnohospodárom a potravinárom pritom podľa predstaviteľov opozičných strán nijako nepomôže. Agrorezort sa bráni, my stojíme za záujmami dodávateľov aj spotrebiteľov. Opozícia si chráni reťazce, pretože tam má personálne prepojenia.

Dnes máme na stole ďalšiu hlúposť, spustil Sulík. Opozícia varuje pred zvyšovaním cien potravín. Agrorezort za kritikou vidí osobné prepojenia politikov
Foto: Dominik Foldes/TASR
Popis: Opoziční lídri (zľava) Miroslav Beblavý (SPOLU) Richard Sulík (SaS) a Boris Kollár (Sme rodina)

Podľa Sulíka dnes máme v národnej rade na stole ďalšiu hlúposť v podobe návrhu zákona o špeciálnych odvodoch pre obchodné reťazce.  Nový odvod vo výške 2,5 % sa podľa Sulíka javí ako nejaký trest pre reťazce. „Na prvý pohľad to možno znie super, že tie hnusné reťazce, kde, mimochodom, všetci ľudia nakupujú, ideme potrestať. Ale treba si uvedomiť, že ak bude takýto odvod zavedený, stane sa to, že reťazce o tieto 2,5 % zvýšia svoje ceny. Alebo to pôjde na úkor ich zamestnancov,“ upozorňuje Sulík. V každom prípade však podľa jeho slov takýto odvod bude na úkor občanov. 

Nezmyselnejší zákon predseda liberálov podľa vlastných slov už veľmi dlho nevidel. Pevne preto dúfa, že aj koaliční poslanci, ktorí aspoň trochu rozmýšľajú nad tým, čo idú schváliť, si uvedomia, že takto poškodia ľudí. SaS bude teraz skúmať možnú protiústavnosť predmetného zákona a jeho súlad s európskym právom. 

Predseda SaS Richard Sulík hovorí o najnezmyselnejšom zákone za dlhé obdobie. Pomôcť potravinárom sa podľa neho dá aj inak, bez toho, aby trpeli spotrebitelia. Autor: Dominik Foldes

Šéfka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová vyzvala na stiahnutie tohto návrhu z rokovania parlamentu.

Ceny potravín totiž podľa jej slov za posledné dva roky stúpajú, od štátu by preto očakávala, že sa bude snažiť rast cien spomaľovať. Ale týmto návrhom SNS robí pravý opak, v podstate zavádza novú daň na potraviny. Pretože plánovaný odvod obchodných prevádzok sa týka v prvom rade potravín, čím vyvolá ďalšie zvyšovanie cien potravín pre občanov," uviedla Remišová. Upozornila tiež aj na možné rušenie malých predajní na vidieku.

Remišová je presvedčená, že ide de facto o zvyšovanie dane na potraviny. Naša DPH je pritom beztak jedna z najvyšších v Európe. Zdroj: TASR

Podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého je tento návrh zákona ekonomicky to isté, ako keby sa zvýšila daň z pridanej hodnoty (DPH) na 22,5 % na potraviny, obuv či textil. Jednoducho na tovar, ktorý sa predáva v reťazcoch. Ak by dnes prišiel ktokoľvek s návrhom zvýšiť DPH, ktorá už je aj tak jedna z najvyšších v EÚ, z 20 na 22,5 % na tieto základné tovary, všetci by ho hnali bičom," opísal poslanec.

Keď to však podľa neho predseda SNS Andrej Danko navrhne a zabalí do dane na reťazce, zrazu je to pre zvyšok koalície prijateľné. Ja tomu nerozumiem. Ak majú v sebe sociálne cítenie, ak im ide naozaj o ľudí, musia to odmietnuť úplne rovnako, ako by odmietli zvyšovanie DPH na najzákladnejšie položky," dodal Beblavý. Vyzval preto koalíciu, aby prestala ustupovať Andrejovi Dankovi a nehlasovala za tento návrh.

Predstaviteľ ešte stále pomerne nového politického subjektu Spolu – Občianska demokracia Miroslav Beblavý hovorí rovnako ako Remišová o nepriamom zvyšovaní DPH. Zdroj: TASR

Predseda opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár doplnil, že toto opatrenie pocítia tí najchudobnejší ľudia. Napríklad matky s deťmi či dôchodcovia. Vyzývam koaličných poslancov, aby sa proti tomuto postavili a za tento zákon nehlasovali," vyhlásil Kollár.

Prepojenie opozícia a reťazce

Národniari odôvodňujú zavedenie osobitného odvodu pre obchodné reťazce pomocou pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov. Opozícia stojí na strane reťazcov, my na strane spotrebiteľov, farmárov a potravinárov, bráni sa agrorezort. 

Opoziční poslanci sa podľa ministerstva snažia chrániť reťazce vzhľadom na ich personálne prepojenia. „Napriek tomu, že svojim dodávateľom odmietajú zvyšovať ceny dodávok, za posledné obdobie rástli ceny potravín na Slovensku najviac spomedzi krajín V4. Ceny potravín na Slovensku v minulom roku stúpli o 5,4 %, do cien dodávateľov sa však toto zvýšenie nepremietlo. Kam plynú zisky z tohto zvyšovania cien pre slovenských spotrebiteľov?“ pýta sa Matečnej rezort. 

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná návrh z dielnej svojej domovskej SNS dlhodobo bráni. Reťazce podľa nej ubližujú dodávateľom. Zdroj:TASR

Gabriela Matečná

  • SNS
  • ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

Súčasné prerozdelenie cien potravín je podľa Matečnej nerovnomerné a voči dodávateľom i spotrebiteľom neférové. Obchodná prirážka by mala byť úmerná k pridanej hodnote, ktorú konkrétny segment v agropotravinárskom sektore vygeneruje, popisuje ministerstvo. 

„Najväčšiu pridanú hodnotu v súčasnosti vytvárajú farmári a spracovatelia potravín, majú však najmenší podiel na profite. Množstvo slovenských dodávateľov predáva svoje výrobky na hranici výrobných nákladov. Pritom pestovať plodiny alebo chovať zvieratá vyžaduje každodennú starostlivosť, ktorá v sebe navyše nesie obrovské množstvo rizík. Farmári a potravinári by za túto prácu mali byť adekvátne odmenení,“ trvá na svojom rezort. 

Reťazce obviňuje z vysokých obchodných prirážok a vykonávania rôznych ďalších aktivít, ktorými získavajú od dodávateľov ďalšie financie.

Pomoc áno, ale inak

Podľa predstaviteľov opozície je však mnoho možností, ktoré môžu reálne pomôcť poľnohospodárom, zavedenie osobitného odvodu však k nim podľa nich nepatrí.

Sulík napríklad hovorí o zjednodušení legislatívy pre slovenských výrobcov, znížení regulácie pre nich. Zároveň by sa podľa neho nemali rozkrádať agrodotácie, ale mali by smerovať naozaj do poľnohospodárstva. Podobne aj Beblavý vidí riešenie v účelnom využívaní poľnohospodárskych dotácií, aby sa z nich nestavali penzióny a hotely.

Súhlasí aj analytik

S názorom opozície sa stotožňuje aj odborník INESS pre podnikateľské prostredie Martin Vlachynský. Návrh osobitných odvodov z pera šiestich poslancov NR SR za SNS je podľa jeho slov dobrá ukážka, ako robiť zlé zákony. Efekt, ktorý toto odvodové zaťaženie prinesie, bude taký, že veľkí obchodníci zdražia svoj tovar a pre malých vznikne zásadná bariéra, ktorá prinesie viac byrokracie a vyššie náklady," zhoduje sa v názore s opozičnými lídrami. 

Dôvodom zavedenia tohto odvodu je podľa Vlachynského politický marketing. Argument predkladateľov, že nový návrh má pomôcť poľnohospodárom, podľa inštitútu neobstojí. Návrh totiž podľa INESS neobsahuje žiadne reálne legislatívne prepojenie predmetného odvodu s poľnohospodárstvom. 

Analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský Zdroj: iness.sk

Bojovať proti reťazcom nemá podľa Vlachynského zmysel a argumenty na zavedenie tohto zákona sú "falošné". Zdôraznil, že reťazce nemajú výnimočné postavenie v porovnaní s ostatnými veľkými firmami a žiaden reťazec nemá na Slovensku monopolné postavenie.

Viac o postoji inštitútu INESS k tejto problematike sme písali TU.

Odvod sa má týkať tých obchodných reťazcov, ktoré majú prevádzky aspoň v dvoch okresoch, a tieto prevádzky majú jednotný dizajn, spoločnú komunikáciu a spoločné marketingové aktivity. Z predaja potravín konečnému spotrebiteľovi tiež musí pochádzať minimálne 10 % ich obratu. Obchodný reťazec odvod nebude platiť, ak jeho suma za tri mesiace nepresiahne 5000 eur.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Iniciatíva Za slušné Slovensko klame, tvrdí Matovič

19:33 Iniciatíva Za slušné Slovensko klame, tvrdí Matovič

Záujem o zvolanie verejného zhromaždenia v súvislosti s 30. výročím Nežnej revolúcie prejavili okrem…