Dlhy Slovákov rastú. Keď praskne hypotekárna bublina, môže byť ešte horšie

14. 10. 2017 10:30

Zadlženosť domácností rastie a stále viac je takých, ktoré neušetria vôbec nič a doslova týždeň pred výplatou siahnu po často nevýhodných pôžičkách. Je alarmujúce, že dlhy má viac ako tretina domácností na Slovensku.

Dlhy Slovákov rastú. Keď praskne hypotekárna bublina, môže byť ešte horšie
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia

Anketa

Koľko ušetríte za mesiac v eurách?

hlasovalo: 178 ľudí
Slováci majú dlhov stále viac, ale nepožičiavajú si len na kupovanie nových nehnuteľností. Často ich k pôžičke ženie životná situácia alebo tiež túžba vlastniť niečo, čo má ich sused, a práve takéto pôžičky môžu neskôr spôsobiť problémy. Ťažkosti môžu však prísť aj inak a často nečakane. 
 
Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) stúpol počet zadlžených slovenských domácností v rokoch 2010 až 2014 z 27 až na 37 percent. Ľudia si však paradoxne neberú úvery na bývanie, ale na pokrytie spotreby a zaplatenie účtov. Podľa analýzy Poštovej banky totiž bývalo v roku 2014 vo vlastnom a bez úveru či hypotéky takmer 80 percent (79,4) Slovákov. To je oveľa viac ako v celej Európskej únii, kde vo vlastnom býva priemerne iba 42 percent ľudí. 
 
Zaujímavá je aj skutočnosť, že kým slovenské rodiny mali koncom minulého roka zadlženosť na úrovni 17,2 miliardy eur, štátny dlh predstavoval v tom istom období takmer 30 miliárd eur. To je takmer dvojnásobok celkového dlhu domácností. Podľa štúdie bohatstva národov s názvom Global Wealth Report, o ktorom sme písali TU, dlhuje každý Slovák v priemere 6 160 eur, pričom priemer v regióne je 3 360 eur. Úspory Slovákov sú však stále vyššie. V priemere má dospelý občan Slovenskej republiky ušetrených 7 000 eur. 
 
Za nárastom zadlženosti Slovákov je však napriek uvedeným skutočnostiam fakt, že finančná kríza a následný prepad cien nehnuteľností obrali ľudí o časť majetku. Rodiny navyše začali využívať aj to, že úvery poskytujú banky ešte stále za pomerne výhodných podmienok. 
 
Pred pokračovaním tohto trendu varuje spomínaná štúdia NBS, podľa ktorej môže už o pár rokov prísť ďalší výrazný pokles hodnoty majetku slovenských rodín. Dôvodom pritom môže byť prasknutie takzvanej hypotekárnej bubliny. Jednoducho povedané, hypotéky sú lacné a je po nich preto dopyt, ale rovnako rastú aj ceny nehnuteľností. Po prasknutí hypotekárnej bubliny ceny nehnuteľností klesnú. 
 
Prekvapujúce je to, že takmer štvrtina slovenských domácností sa zadlžuje, aby mohla financovať svoju zvýšenú spotrebu, a iba 16 percent to robí s cieľom dostať sa k vlastnému bývaniu či druhej nehnuteľnosti. Napriek tomu, že zadlženosť rodín rastie, sú Slováci väčšinou schopní splácať svoje dlhy. Podľa štúdie NBS sa do problémov môžu dostať najmä mladé rodiny a domácnosti, v ktorých žije len jedna osoba. 
 
Na to, čo je za zadlžovaním Slovákov, sme sa opýtali Viliama Páleníka z Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied. "Podľa môjho názoru tento trend spôsobili hlavne veľmi nízke úrokové miery ECB, ktoré sa preniesli do úrokových mier komerčných bánk na Slovensku. Druhým faktorom je náš priaznivý makroekonomický vývoj (rast HDP, zamestnanosti a pod.), ktorý vyvoláva pozitívne očakávania s klesajúcou averziou k riziku. V oblasti hypotekárnych úverov to je posilnené štátnymi dotáciami hypoték pre mladých. Tento trend bude pokračovať, kým nepominú jeho dôvody (naviac s určitou zotrvačnosťou), t. j. kým sa nezmení menová politika ECB a/alebo zastaví priaznivý makroekonomický vývoj. Rizikom je u sociálne slabších predĺženie spotrebnými úvermi a u mladých rodín strata schopnosti splácať hypotekárne úvery (strata zamestnania, choroba). Obzvlášť nebezpečné to je pri hypotekárnom predĺžení na 2., 3. byt určený na prenájom (strata podnájomníka)," odpovedal Páleník pre Parlamentné listy. 

Dlhy Američanov

Mať dlhy nie je žiadna slovenská špecialita. Napríklad domácnosti v Spojených štátoch žijú na dlh úplne bežne. Až tak bežne, že celkový nesplatený dlh (revolvingový úver) amerických rodín presiahol v júni tohto roka sumu 1,021 bilióna dolárov. Tým Američania pokorili predošlé historické maximum z apríla 2008. Už vtedy mali v nezaplatených úveroch cez bilión dolárov. 
 
Spolu s dlhmi ide často ruka v ruke aj zhoršená platobná schopnosť. Podľa prieskumu amerického Úradu pre finančnú ochranu spotrebiteľov má takmer polovica domácností v USA problémy s platením svojich bežných účtov. 
 
Ešte horšie je zistenie, že vyše tretina domácností v Spojených štátoch čelí aj problémom s nedostatkom potravín pre seba a svojich blízkych alebo si nemôžu dovoliť platiť nájomné. Rovnaké množstvo Američanov navyše pocítilo aj nedostatok finančných prostriedkov na starostlivosť o svoje zdravie.  
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Veľké dusno okolo generála Pavla: Novinár vypustil na verejnosť, čo vraj robil za komunistov. A generál buchol po stole

0:03 Veľké dusno okolo generála Pavla: Novinár vypustil na verejnosť, čo vraj robil za komunistov. A generál buchol po stole

Server Echo24.cz si posvietil na komunistickú minulosť generála Petra Pavla. Ukazuje sa vraj, že Pav…