Dlho u Sulíka nevydržal! Z kandidátky SaS odstupuje Mika. Čítajte list, ktorý poslal liberálom

3. 10. 2019 10:22

AKTUALIZOVANÉ Exriaditeľ RTVS Václav Mika odstupuje z kandidátky strany SaS do budúcoročných parlamentných volieb. Informoval o tom prostredníctvom listu členom strany. Na svoj návrh kandidátky ho zaradil predseda SaS Richard Sulík, mal byť medzi prvými 15 menami. Mika uviedol, že pre jeho meno začala byť táto kandidátka spochybňovaná.

Dlho u Sulíka nevydržal! Z kandidátky SaS odstupuje Mika. Čítajte list, ktorý poslal liberálom
Foto: TASR
Popis: Bývalý riaditeľ RTVS Václav Mika (vľavo) a predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík
reklama

"Na vlastnej koži som pocítil intrigy a ohováranie zo strany takzvaného Demokratického jadra SaS. Preto som prijal slobodné a zodpovedné rozhodnutie.

Mika naďalej ostáva sympatizantom strany

Dnešným dňom som predsedovi strany SaS Richardovi Sulíkovi oznámil, že odstupujem z kandidatúry na poslanca NR SR v nadchádzajúcich parlamentných voľbách," napísal Mika s tým, že aj naďalej ostáva sympatizantom strany.

Mika v liste uviedol, že ponuku Sulíka kandidovať prijal preto, aby spoločnými silami vrátili krajinu ľuďom. "Mrzí ma, že v dnešnej dobe už nie sú podstatné výsledky, ani logické zdôvodnenia kritických otázok.

Bývalý riaditeľ Markízy a RTVS Václav Mika počas tlačovej konferencie strany SaS pri príležitosti predstavenia kandidátky strany do parlamentných volieb 30. septembra 2019 v Bratislave. Zdroj: TASR

Dnes často rozhoduje len emócia a obraz, ktorý chce niekto účelovo o vás vytvoriť napriek tomu, že máte jasnú profesionálnu osobnú históriu, s ktorou nemáte problém byť konfrontovaný," doplnil.

Sulík: Zrelé rozhodnutie zdatného manažéra

Rozhodnutie Václava Miku považuje Richard Sulík "za zrelé rozhodnutie zdatného manažéra, ktorý veľmi rýchlo zistil, v akom prostredí sa nachádzame."

Šéf liberálov reakcii na odstúpenie Miku ďalej uviedol, že "sme svedkami krágľovania úspešnejších- po Jozefovi Mihálovi a pokusoch o Luciu Nicholsonovú a Juraja Drobu samozvané Demokratické jadro namierilo hľadáčik na neho. Mrzí ma, že oblasť kultúry zostane nateraz nepokrytá a verím, že vízie pána Miku o slobodných médiách a verejnoprávnej RTVS sa podarí naplniť. Pochopil som však, že najskôr je potrebné spraviť si najskôr poriadok doma."

List Václava Miku adresovaný členom strany v plnom znení:

Vážený pán generálny tajomník,

nižšie Vám posielam list pre členov SaS a prosím o jeho rozposlanie.

Vážení členovia strany Sloboda a Solidarita,

som presvedčený, že Slovensko a jeho občania si zaslúžia žiť v slobodnej a férovej krajine, kde im štát nehádže polená pod nohy, ale vytvára podmienky pre ich rozvoj.

Prijal som ponuku Richarda Sulíka uchádzať sa o hlasy vo voľbách, aby sme spoločnými silami vrátili našu krajinu ľuďom. Vo svojich rozhodnutiach som bol vždy absolútne slobodný. Aj prijatie ponuky od strany Sloboda a Solidarita bolo mojím slobodným rozhodnutím s jasným cieľom - pomôcť Slovensku a jeho obyvateľom.

Záleží mi na tom, aby SaS bola úspešná, aby sa stala súčasťou zmeny, po ktorej všetci túžime, a ktorú Slovensko tak akútne potrebuje. Dosiahnutie tohto cieľa je o to naliehavejšie, keď si uvedomíme, že proti nám stoja fašisti, extrémisti, a už aj Harabin a pohrobkovia temnej mečiarovskej éry.

Nikdy som politiku nevnímal ako výťah k moci a ani som to nepotreboval. Bola pre mňa prostriedkom na realizovanie projektov, z ktorých mali úžitok všetci. Preto som vždy verejný záujem nadraďoval nad svoj osobný záujem. A tak som sa k verejnej funkcii správal napríklad aj v RTVS, bez ohľadu na to, koho hlasmi som bol zvolený za generálneho riaditeľa.

Po predstavení kandidátnej listiny sa však pre niektorých členov SaS stalo moje meno zástupným problémom, prostredníctvom ktorého je spochybňovaná kandidátka navrhnutá Richardom Sulíkom. Na vlastnej koži som pocítil intrigy a ohováranie zo strany takzvaného Demokratického jadra SaS. Preto som prijal slobodné a zodpovedné rozhodnutie. Dnešným dňom som predsedovi strany Sloboda a solidarita Richardovi Sulíkovi oznámil, že sa odstupujem z kandidatúry na poslanca NR SR v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.

Za dlhé roky môjho verejného pôsobenia som vždy okolo seba dokázal vytvoriť kvalitný tím, za ktorým bolo vidieť výsledky. Zároveň som dokázal, že viem čeliť tlakom, konfrontáciám a nikdy som nepodľahol mocným. Bez týchto vlastností by sa nám nikdy nepodarilo dosiahnuť výborné výsledky a zachovať si nezávislosť. Záverom mi preto dovoľte byť osobný. Mrzí ma, že v dnešnej dobe už nie sú podstatné výsledky, ani logické zdôvodnenia kritických otázok. Dnes často rozhoduje len emócia a obraz, ktorý chce niekto účelovo o vás vytvoriť napriek tomu, že máte jasnú profesionálnu osobnú históriu, s ktorou nemáte problém byť konfrontovaný.

Strana Sloboda a Solidarita má nepochybne kvalitný program. Slovensko presne taký dnes nevyhnutne potrebuje. Mám úprimný záujem, aby ho SaS mohla pretaviť do reality ako plnohodnotný silný partner spolupracujúcich demokratických strán.

Dovoľte mi poďakovať za dôveru a podporu, ktorú mi Richard Sulík a mnohí ďalší členovia strany prejavili navrhnutím na kandidátnu listinu do parlamentných volieb. Moje dnešné rozhodnutie nemení nič na fakte, že naďalej ostávam sympatizantom strany Sloboda a solidarita.

Držím vám všetkým palce v predvolebnej kampani, aby sa po voľbách SaS stala silnou a pevnou súčasťou novej demokratickej vlády.

Ďakujem a prajem každému jednému z vás všetko dobré.

S pozdravom

Václav Mika

Konečnú podobu kandidátky schvália v sobotu

Exriaditeľ RTVS tiež poďakoval za dôveru a podporu Sulíkovi, ako aj ďalším členom strany. Uviedol, že SaS má kvalitný program, ktorý Slovensko potrebuje.

Sulík predstavil Miku ako súčasť kandidátky v pondelok (30. 9.). Konečnú podobu kandidátky budú členovia SaS schvaľovať na sobotňajšom (5. 10.) nominačnom Kongrese strany.

Lídrom Sulíkovho návrhu kandidátky má byť on sám, po ňom nasleduje europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Medzi prvými 15 menami jeho návrhu je aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Nie sú však medzi nimi členovia platformy Demokratické jadro SaS Ľubomír Galko, Jozef Rajtár či Natália Blahová.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…