Demonštranti v Hongkongu zneuctili čínsku vlajku

22. 9. 2019 14:51

Demonštranti v Hongkongu v nedeľu zneuctili čínsku vlajku, spustošili stanicu metra a založili oheň na ulici. Informovala o tom agentúra AP, ktorá poznamenala, že prodemokratické protesty v Hongkongu znova sprevádzalo násilie.

Demonštranti v Hongkongu zneuctili čínsku vlajku
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka
reklama

Demonštranti v nedeľu zaplnili jedno z nákupných centier v štvrti Ša-tchien a na konštrukciu, ktorú sami postavili, pripevnili žeriavy vytvorené metódou origami.

Niektorí z nich položili na zem čínsku vlajku, ktorú následne pošliapali a zahodili ju do odpadkového koša. Ten hodili do neďalekej rieky

Jedna zo skupín demonštrantov neskôr zaútočila na priľahlú stanicu metra, kde rozbili bezpečnostné kamery, kladivami zrazili zariadenia na kontrolu cestovných lístkov a poškodili aj automaty na predaj lístkov.

Demonštranti použili dáždniky na to, aby zatajili svoju identitu. Policajní ťažkoodenci dorazili na miesto a začali s obranou stanice. Demonštranti potom postavili barikády na ulici neďaleko nákupného centra a založili požiar.

Polícia proti protestujúcim použila slzotvorný plyn. Protesty v Hongkongu sa začali 9. júna.

Demonštranti pôvodne žiadali správkyňu Hongkongu Carrie Lamovú, aby jej vláda stiahla sporný zákon, ktorý by umožnil vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny.

Lamová jeho oficiálne stiahnutie oznámila 4. septembra.

Protestujúcim to však už nestačí a medzičasom požadujú aj jej rezignáciu, nezávislé vyšetrovanie neprimeraného násilia zo strany polície, prepustenie zatknutých osôb, odvolanie obvinení zo "vzbury", ako aj politické reformy a skutočne slobodné voľby.

Čínska ľudová republika 1. októbra oslavuje 70. výročie vzniku a protesty spôsobujú vládnucej komunistickej strane nepríjemnosti.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…