Demokrati apelujú na Trumpa: Musíme zachovať sankcie voči Rusku

15.1.2019 7:00

Vodca demokratickej senátnej menšiny Chuck Schumer vyzval 45. šéfa Bieleho domu, aby zachoval v platnosti sankcie voči Rusku. Vrátane firiem, ktoré sú napojené na ruského oligarchu Olega Deripasku. Minister financií Steven Mnuchin oznámil, že v prípade niektorých Deripaskových firiem môžu byť sankcie uvoľnené. Schumer to považuje za chybné rozhodnutie.

Demokrati apelujú na Trumpa: Musíme zachovať sankcie voči Rusku
Foto: TASR
Popis: Vlajky USA a Ruska, ilustračné foto

Podľa informácií agentúry Reuters apeluje Chuck Schumer na administratívu Donalda Trumpa, aby neuvoľňovala sankcie voči ruským firmám. Ani proti firmám napojeným na ruského oligarchu Olega Deripasku. Patrí sa pripomenúť, že Spojené štáty a Európska únia uvalili sankcie na ruské firmy a osoby blízke ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi po tom, ako ruská armáda obsadila ukrajinský polostrov Krym. Oleg Deripaska je považovaný za podnikateľa, ktorý má blízko k ruskému prezidentovi.

„Dospeli sme k záveru, že návrh ministerstva financií je chybný a nezaistí dostatočnú kontrolu spoločností napojených na Deripasku. Senát by sa mal pokúsiť zablokovať toto zavádzajúce úsilie Trumpovej administratívy a mal by sankcie ponechať v platnosti,“ konštatoval Schumer.

Vodca demokratickej menšiny v Senáte sa domnieva, že sankcie by mali byť zachované aj preto, že doteraz nebolo uzavreté vyšetrovanie Trumpovho možného napojenia na Rusko. V Spojených štátoch sa už dva roky vedie debata o tom, či k zvoleniu Trumpa za prezidenta dopomohli práve Rusi.

Minister Mnuchin oponoval, že administratíva si zachová kontrolu nad fungovaním firiem napojených na Deripasku. Podniky budú musieť plniť prísne podmienky, a ak niektorú z nich porušia, sankčný režim voči nim sa opäť sprísni.

Steven Mnuchin

Steven Mnuchin. Zdroj: TASR

Celý článok si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bude sa protestovať? Matovič dal takéto ultimátum Gálovi aj Pellegrinimu

12:47 Bude sa protestovať? Matovič dal takéto ultimátum Gálovi aj Pellegrinimu

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič vyzval ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) a premiéra Pet…