Definitívne! Milan Mazurek sa postaví vo februári pred súd. Ide o politický proces a zneškodnenie skutočnej opozície, obhajuje sa

12.1.2018 10:30

Poslanec Národnej rady SR Milan Mazurek (ĽSNS) sa postaví pred sudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici 26. februára tohto roka. Súd zverejnil informáciu o termíne hlavného pojednávania na svojej internetovej stránke.

Definitívne! Milan Mazurek sa postaví vo februári pred súd. Ide o politický proces a zneškodnenie skutočnej opozície, obhajuje sa
Foto: TASR
Popis: Milan Mazurek

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na Mazureka 4. decembra minulého roka pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, etnickej skupine, farbu pleti či pôvod rodu.

Špecializovaný trestný súd uznal poslanca za vinného za hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika odvysielané v Rádiu Frontinus. Dostal peňažný trest 5000 eur, ak by ho nezaplatil, musel by ísť na polroka do väzenia. Navyše by stratil poslanecký mandát. Mazurek vinu odmieta, chystá sa brániť na súde a voči trestnému rozkazu podal odpor.

Ide o politický proces, tvrdí Mazurek

Podľa Mazureka ide o "politický proces, politické divadlo". Pre neho nie je skutočným trestom 5000 eur, prípadne polročná podmienka, ale strata poslaneckého mandátu.

"Je za tým iba jediný cieľ, zneškodniť skutočnú opozíciu, politického oponenta, ktorý prekáža súčasnej vládnej garnitúre. Skutočným trestom pre mňa je strata mandátu poslanca NR SR, ktorý som získal v riadnych demokratických voľbách od občanov SR. Ide o nebezpečný precedens," povedal v decembri Mazurek.

Obžaloba na Mazureka prišla za jeho výroky v relácii "Debata na telefón" Rádia Frontinus v októbri 2016. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Mazurek v rádiu okrem iného vyhlasoval, že „my nepotrebujeme nalievať 300 miliónov eur za nejakých 7 – 8 rokov do jednej komunity, stavať im v cigánskych osadách ihriská, ktoré rozbijú, škôlky, ktoré rozbijú, nepotrebujeme ich učiť narábať s počítačom, tancovať, potrebujeme im dať prácu.“ Ale z jeho úst zaznelo napríklad tiež prirovnanie Rómov k zvieratám. 

„Pamätám si to ako dnes, keď sme nastúpili do piateho ročníka, a v triede bolo viac Cigánov, ktorí mali byť ôsmaci, deviataci a jednoducho prepadávali, prechádzali, ale stále to boli tí Cigáni, ktorí prešli zápisom do normálnej školy, zatiaľ čo osobitná škola bola naproti cez ulicu, a keď sa tam otvorili tie dvere, u nás v Spišskej Belej je tá osobitná škola asi z 95 % tvorená týmto etnikom, keď sa tam otvorili dvere, vyleteli, bolo to jednoducho ako keby sme boli v zoologickej záhrade.“ 

Vysielateľ Rádia Frontinus dostal za debatu s poslancom Mazurekom dokonca ešte začiatkom roku pokutu vo výške 15.000 eur. Sankciu mu uložila Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR).

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Štát by si mal pohľadávky vymáhať sám. Súkromní exekútori si z toho urobili mega biznis. Danko hovorí, že vôľa na exekučnú amnestiu existuje

18:30 Štát by si mal pohľadávky vymáhať sám. Súkromní exekútori si z toho urobili mega biznis. Danko hovorí, že vôľa na exekučnú amnestiu existuje

Vláda SR má vôľu vykonať voči dlžníkom Sociálnej poisťovne (SP) generálny pardon. Na pôde Národnej r…