Dávajme si bacha na francúzske vojny. Upozorňuje komentátor

21. 11. 2015 6:20

Francúzsko požiadalo štáty Únie o vojenskú pomoc v boji proti IS. Slovenská vláda síce Francúzsku prisľúbila podporu, v otázke priameho vstúpenia do bojov v Sýrii však zaujala zdržanlivý postoj. Podľa Daga Daniša, je to „celkom prezieravé“.

Dávajme si bacha na francúzske vojny. Upozorňuje komentátor
Foto: SITA
Popis: Francúzsky prezident Francois Hollande

Podľa komentátora portálu Aktuality.sk Daga Daniša je pri Francúzsku opatrnosť na mieste. Tu je jeho vysvetlenie: „Francúzi v posledných rokoch podnikli sériu vojenských výprav – a ani jedna z nich sa neskončila úspešne. Navyše, mnohé boli v rozpore s medzinárodným právom,“ vysvetľuje. Slovensko totiž Francúzom prisľúbilo pomoc pri priamych vojenských operáciách v Sýrii ale za podmienky, že budú v súlade s medzinárodným právom.

„V roku 2011 si Francúzi vynútili vojenský zásah v Líbyi. Teda bombardovanie podporené Britániou a Spojenými štátmi. Bezpečnostná rada dala na zásah obmedzený mandát (vynútenie bezletovej zóny, ochrana civilistov). Spojenci tento mandát – napriek protestom Ligy arabských štátov – prekročili a využili na zvrhnutie líbyjskej vlády. Nedokázali však zabezpečiť nový poriadok. V Líbyi je dnes rozvrat a pokračujúca občianska vojna. Francúzsko tiež vojensky zakročilo vo svojich bývalých západoafrických kolóniách proti islamistom (Mali, Stredoafrická republika). Síce s mandátom OSN. No bez jasnejších výsledkov,“ uvádza konkrétne prípady.

Daniš pripomína, že Sýria je ďalšou bývalou kolóniou Francúzska. Letecké zásahy Francúzska na IS sú podľa neho opäť protiprávne. „Čo je však oveľa horšie – Francúzsko vstúpilo do konfliktu v čase, keď sa politika Západu v Sýrii celkom zrútila. Výcvik a podpora ´umiernených povstalcov´ nefunguje. Pretože ´umiernení´ po štyroch rokoch krvavej vojny takmer prestali existovať,“ doplnil.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

O väzbe pre Daňa a Vaského bude rozhodovať sudca v najbližších hodinách

17:44 O väzbe pre Daňa a Vaského bude rozhodovať sudca v najbližších hodinách

O prípadnom väzobnom stíhaní neúspešného prezidentského kandidáta Martina Daňa a aktivistu Rudolfa V…