Dánsko zaviedlo kontroly na hraniciach so Švédskom

12. 11. 2019 19:01

Rozhodnutie Dánska o dočasnom obnovení kontrol na hraniciach so Švédskom vstúpilo v stredu oficiálne do platnosti, informovala agentúra DPA.

Dánsko zaviedlo kontroly na hraniciach so Švédskom
Foto: pixabay.com
Popis: Vlajka Dánska

Dánsko k zavedeniu náhodných pohraničných kontrol pristúpilo v reakcii na sériu násilných trestných činov v okolí Kodane. Dánske úrady tvrdia, že ich spáchali osoby zo Švédska.

Opatrenia, ktoré budú v platnosti po dobu šiestich mesiacov, sa vzťahujú na prístavy pre trajekty, na železnicu a Öresundský most. Tento viac ako 7800 metrov dlhý most spája Kodaň mestom Malmö.

Dánsko nedávno predĺžilo platnosť náhodných kontrol na hraničných priechodoch s Nemeckom, ktoré zaviedlo ešte v roku 2016 v súvislosti s migračnou krízou.

Od februára došlo v Kodani k celkovo 13 výbuchom. Dánske úrady tvrdia, že augustovú explóziu pred budovou daňového úradu v Kodani "spáchali zločinci, ktorí prišli cez hranicu zo Švédska". V súvislosti s prípadom sú vo väzbe dvaja Švédi.

Na predmestí Kodane došlo 25. júna aj k dvojnásobnej vražde. Zastrelení boli dvaja švédski občania, pričom dánsky minister spravodlivosti Nick Häkkerup povedal, že išlo o vyrovnávanie účtov medzi znepriatelenými "gangmi zo Švédska".

V meste Malmö na juhu Švédska, ktoré sa nachádza blízko Kodane, zomrel v sobotu pri streľbe 15-ročný chlapec a jeden ďalší tínedžer je v kritickom stave. V súvislosti s týmto incidentom dosiaľ polícia nikoho nezadržala.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

O väzbe pre Daňa a Vaského bude rozhodovať sudca v najbližších hodinách

17:44 O väzbe pre Daňa a Vaského bude rozhodovať sudca v najbližších hodinách

O prípadnom väzobnom stíhaní neúspešného prezidentského kandidáta Martina Daňa a aktivistu Rudolfa V…