Daňové raje sú peklom pre chudobných. Miznú v nich miliardy a väčšinu investícií v nich má aj Svetová banka

12. 4. 2016 20:30

Na politiku často doplácajú tí najslabší. V prípade desiatok biliónov dolárov ukrytých v daňových rajoch po celom svete platí, že na snahy bohatých, schovať svoje imanie pred zrakmi daňových úradov, doplácajú tí najchudobnejší. Najnovšia správa bojovníkov proti celosvetovej chudobe tvrdí, že v daňových rajoch má väčšinu svojich zahraničných investícií aj Svetová banka.

Daňové raje sú peklom pre chudobných. Miznú v nich miliardy a väčšinu investícií v nich má aj Svetová banka
Foto: SITA
Popis: Deti žijúce v chudobe na Filipínach

Podľa najnovšej správy organizácie na boj proti celosvetovej chudobe Oxfam prichádzajú najchudobnejšie krajiny sveta ročne o viac ako 100 miliárd dolárov na daniach, ktoré firmy a boháči z týchto krajín ukrývajú v daňových rajoch, aby sa tak vyhli nielen plateniu enormne vysokých daní, ale aj prípadným kontrolám. Väčšina firiem má totiž v zahraničí založené takzvané offshorové spoločnosti, ktoré spravidla oficiálne nepatria ľuďom ani podnikom, čo do nich nalievajú milióny.

Oxfam varuje, že najnovšia kauza, ktorá dostala prezývku Panama Papers, vrhá nové svetlo do stále rozšírenejšieho globálneho problému. Tým je, ako inak, neplatenie daní, v ktorom majú prsty len tí najväčší hráči svetovej ekonomiky. Medzi nich patria, samozrejme, aj extrémne bohatí ľudia vrátane politikov, ktorých je v dokumentoch panamskej právnickej spoločnosti Mossack Fonseca spomenutých vyše 100.

O tom, akú úlohu zohráva v Panama Papers premiér Robert Fico, sme písali TU.

Svetová banka je v tom až po uši

Okrem tisícok prominentných klientov, ku ktorým sa radia známe osobnosti, predsedovia vlád, ale aj rodinní príslušníci vládnucich rodov viacerých krajín, figuruje v problémoch okolo daňových rajov aj Svetová banka. Podľa správy organizácie Oxfam, ktorá vyšla tento pondelok, putuje väčšina súkromných investícií Svetovej banky práve na účty offshorových firiem.

Informácie z Panama Papers analyzoval tím žurnalistov z Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (ICIJ), ktorý prišiel na to, že aj významné banky rady využívajú služby schránkových spoločností v daňových rajoch.

Daňové úniky za stovky miliárd

Na horibilné zisky, ktoré ročne pretečú daňovými rajmi, najviac doplácajú chudobní. Podľa odborníkov z organizácie na boj proti chudobe totiž firmy v rozvojových krajinách sveta nezaplatia každoročne dane vo výške 100 miliárd dolárov.

Miliardy, ktoré zahraničné firmy nezaplatia v tých najchudobnejších krajinách na daniach, sú však len zlomok problému. „Okrem toho majú jednotlivci v offshorových spoločnostiach uložených podľa odhadov viac ako 7 biliónov 600 miliárd dolárov. Ak by z tejto sumy zaplatili daň z príjmu, tak by z tohto bohatstva mali vlády ďalších 190 miliárd dolárov ročne,“ píše sa v najnovšej správe organizácie Oxfam.


International Finance Corporation (IFC), ktorá je dcérskou pobočkou Svetovej banky na investovanie v rozvojových krajinách, podala vlani pomocnú ruku takmer siedmim desiatkam spoločností z Afriky. Zo 68 firiem, ktorým IFC finančne pomohla, ich až 51 využíva služby offshorových spoločností v daňových rajoch. To predstavuje až 84 % celkových investícií, ktoré IFC poskytla firmám pôsobiacim v afrických krajinách.

Daňová poradkyňa Susan Ruizová z Oxfam tvrdí, že práve ignorovanie takýchto praktík, ktoré odvádzajú peniaze z najchudobnejších krajín, prehlbuje sociálnu nerovnosť a chudobu.

Investičná pobočka Svetovej banky International Finance Corporation (IFC) je „najväčšia rozvojová inštitúcia zameraná výhradne na súkromný sektor v rozvojových krajinách“. Oxfam však upozorňuje na fakt, že IFC v uplynulých piatich rokoch zdvojnásobila investície do spoločností, ktoré používajú služby offshorových firiem v daňových rajoch. Kým v roku 2010 investovala IFC v takýchto firmách 1 miliardu 200 miliónov, vlani to už boli takmer 2 miliardy 870 miliónov dolárov. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šéfredaktor Čechom: Babiš? Už by ste ho nemali mať radi. Ale máte, prichádza porovnanie s Ficom

13:45 Šéfredaktor Čechom: Babiš? Už by ste ho nemali mať radi. Ale máte, prichádza porovnanie s Ficom

Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníka N, na Českom rozhlase Plus prezradil, čo sa deje na Slovensku, a…