Dankovým vzorom je herec Kvietik. Vie si ho predstaviť aj ako prezidenta

27. 8. 2017 18:00

Napriek aktuálnemu zhoršeniu vzťahov v koalícii predseda SNS stále verí v možnosť dohody. V rozhovore okrem iného objasnil dôvody vypovedania koaličnej zmluvy, načrtol, odkiaľ príde budúci minister školstva, a odmietol zostavenie vlády s Richardom Sulíkom. Herec Štefan Kvietik je podľa Danka múdry, rozhľadený človek, z ktorého si berie príklad.

Dankovým vzorom je herec Kvietik. Vie si ho predstaviť aj ako prezidenta
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko

Predseda SNS a parlamentu Andrej Danko v rozhovore pre týždenník Plus 7 dní pred piatkovou koaličnou radou uviedol, že koaličnú zmluvu musel vypovedať, pretože Smer sa začal správať k SNS nekorektne. „Bol som si vedomý vážnosti situácie okolo školstva a povedal som, že budem konať, chcel som však, aby dobehol kontrolný mechanizmus, ktorý bol pri téme nastavený, a až následne robiť opatrenia aj personálne zmeny,“ uviedol.

Danko podľa svojich slov vypovedaním koaličnej zmluvy ukázal verejnosti, že SNS bola spoľahlivým koaličným partnerom, ktorý si plnil povinnosti zo zmluvy. „Veľmi citlivo vnímame, že sa za posledné obdobie výrazne stupňovalo aj zasahovanie do rezortov, ktoré má na starosti SNS,“ priblížil s tým, že pri návšteve na ministerstve obrany aj pri témach z rezortu pôdohospodárstva, ako je kvalita potravín, národný katalóg, nové cyklotrasy či zelená nafta, premiér vstúpil do komunikácie otvorenej SNS s cieľom získavať vlastný politický kapitál.

„Ak premiér chce vyberaním pozitívnych a pre ľudí vábivých hrozienok zasahovať do rezortov, za ktoré nesieme zodpovednosť, musím konštatovať, že takto môže fungovať iba vláda jednej strany. SNS nie je nesvojprávna a koaliční partneri nás musia rešpektovať,“ poznamenal Danko. SNS podľa neho rešpektovala aj chyby koaličného partnera, ktoré nastali v rezortoch v predchádzajúcom volebnom období, pričom mnohé chyby napravila bez vybíjania politického kapitálu. „Minister Plavčan len prebral štafetu práve nimi nastavených kritérií. Nič na určených pravidlách nemenil,“ vysvetlil.

Náhradu za odvolaného ministra Plavčana bude Danko opäť hľadať v rezorte školstva medzi skúsenými odborníkmi z praxe, ktorí vedia, ako školstvo funguje, aké má problémy, a dokážu na ne nachádzať riešenia. Pripomína, že rezort školstva má problémy nakopené za veľa rokov a za rok a pol, čo SNS riadila rezort, sa ministrovi Plavčanovi podarilo presadiť mnohé systémové opatrenia.

Do politiky Danko podľa svojich slov nevstupoval preto, aby sa zahltil žabomyšími hádkami. Očakáva, že sa vyjasnia skutočnosti vzbudzujúce podozrenia, napríklad prečo bolo potrebné zo strany celého Smeru „nastaviť takú komunikáciu smerom k SNS, akú sme mali možnosť vidieť“.

Zostavenie vlády s Richardom Sulíkom absolútne odmieta. Odôvodnil to tým, že sa dá ťažko s SaS komunikovať, keď má niekoľko prúdov. Danko priznal, že má dvoch poradcov – Marka Lisánka, prideleného na zahraničnú politiku, a straníka Lukáša Machalu na domácu politiku. Gučík jeho poradca nie je.

Štefan Kvietik Zdroj: TASR

Dankovým vzorom je herec Štefan Kvietik, ktorého označil za múdreho a rozhľadeného človeka. „Je to človek, ktorého si viem predstaviť aj vo funkcii prezidenta,“ prekvapil šéf národniarov.

V rozhovore sa vyjadril aj k vyveseniu dúhovej vlajky ombudsmankou Máriou Patakyovou. Tak ako som odsúdil vyvesenie dúhovej vlajky u jej predchodkyne, rovnako na tom trvám dnes. Ak cítila potrebu, ktorú vyjadrila v postoji ako ombudsmanka, odporúčal by som jej pre budúcnosť, aby tak činila ako súkromná osoba a nezaťahovala do polarizačných tém celý svoj úrad.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Hlina prirovnal Kisku k Harabinovi. A takto to vysvetlil

19:26 VIDEO Hlina prirovnal Kisku k Harabinovi. A takto to vysvetlil

Predseda, KDH, Alojz Hlina, reagoval na štvrtkový brífing predsedu mimoparlamentnej strany Za ľudí A…