Danko vyhral. Slovensko odmietlo vyše stomiliónovú investíciu z Ameriky

11. 3. 2019 15:00

Ministerstvo obrany (MO) SR sa nebude ďalej zúčastňovať na rokovaniach o finančnej pomoci v rámci Dohody o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými. Jej prijatie by podľa rezortu ohrozilo suverenitu Slovenskej republiky. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva Danka Capáková. Argumentuje tým, že ponuka USA nereflektovala na operačné požiadavky Ozbrojených síl (OS) SR.

Danko vyhral. Slovensko odmietlo vyše stomiliónovú investíciu z Ameriky
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko
Rezort tak zopakoval v posledných dňoch viackrát deklarovaný postoj politikov SNS. „Slovensko má dosť svojich peňazí, my si musíme z vlastných zdrojov financovať svoje projekty,“ povedal v nedeľu v TA3 predseda strany Andrej Danko. Pokiaľ by Slovensko americkú pomoc akceptovalo, SNS by podľa neho odišla z vládnej koalície.
 
 
Pred rokom ministerstvo obrany uvádzalo, že príspevok predstavuje priestor na ušetrenie finančných prostriedkov, ktoré sa môžu využiť na rozvoj ďalšej nevyhnutnej infraštruktúry ozbrojených síl. V januári tohto roka však názor zmenilo a minister obrany Peter Gajdoš zabrzdil prípravy na čerpanie tejto pomoci. Vysvetlili to tak,  že ide len o dočasný odklad, lebo „najprv musí byť uzavretá medzivládna dohoda, ktorá dá čerpaniu peňazí právny rámec“. 
 
 
Nominantov SNS za tento postoj kritizovali opozičné strany, o stretnutie s ministrom obrany požiadal aj minister zahraničia Miroslav Lajčák (nominant Smeru). Ich schôdzka má byť tento týždeň. „Niekto musí v tejto krajine zostať triezvy napriek tomu, že sa blížia prezidentské voľby,“ povedal pred pár dňami Lajčák.
 
VIDEO
 
 
USA ponúkli Slovensku investície z vládneho programu Európska iniciatíva odstrašenia (European Deterrence Initiative – EDI), ktorú v reakcii na ruskú agresiu na Ukrajine inicioval exprezident Barack Obama. Takéto financie ponúkajú aj ďalším krajinám NATO, najmä na východnej hranici NATO. Na to, aby Slovensko mohlo čerpať americkú pomoc, musí rezort obrany umožniť americkým expertom prístup na slovenské základne, aby pripravili konkrétne projekty. Preto je postoj ministerstva obrany kľúčový.
 
 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Plňte príkazy! Pod stôl! VIDEO z EÚ spustilo lavínu: To Bruselu podporu nezdvihne

0:05 Plňte príkazy! Pod stôl! VIDEO z EÚ spustilo lavínu: To Bruselu podporu nezdvihne

Záznam rokovania z europarlamentu o vlajočkách, ktoré predseda zakázal, vzbudil ohlas. Predsedajúca …