Danko vydiera svojich partnerov v korupčnej koalícii, tvrdí Sulík. Ak dôjde na rozpad vlády, SaS je pripravená prevziať vládnu zodpovednosť

7. 8. 2017 13:50

AKTUALIZOVANÉ Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) vypovedal koaličnú zmluvu. Zdôvodnil to absolútnou nevyhnutnosťou prenastavenia pravidiel v koalícii. Najväčšia opozičná strana SaS hovorí o vydieraní.

Danko vydiera svojich partnerov v korupčnej koalícii, tvrdí Sulík. Ak dôjde na rozpad vlády, SaS je pripravená prevziať vládnu zodpovednosť
Foto: TASR
Popis: Richard Sulík

Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko robí len to, čo pred ním predseda Ján Slota, keď mu tieklo do topánok, myslia sa SaSkári o prekvapujúcom kroku predsedu Parlamentu. 

"Vydiera svojich partnerov v korupčnej koalícii a má na to viacero dôvodov. Potrebuje odlákať pozornosť verejnosti od korupčnej kauzy okolo rozdeľovania eurofondov na vedu a výskum. Preto vyvoláva na pohľad vážny koaličný spor," píše sa v spoločnom stanovisku, pod ktorým sa podpísali Richard Sulík, Ľubomír Galko, Jana Kiššová a Natália Blahová, 

V stanovisku sa ďalej uvádza "Keďže sa preukázalo, ako sa peniaze na vedu a výskum začali rozkrádať, potrebuje zároveň iný zdroj, odkiaľ by SNS a jej klienti dolovali pre seba bohatstvo z verejného majetku. A v neposlednom rade by sa rád zbavil ministerstva školstva, lebo zistil, že je to rezort, kde treba urobiť veľa reálnej práce pre žiakov, učiteľov, pre slovenskú spoločnosť, a nie kradnúť." 

"Ak by z tejto priehľadnej augustovej hry predsedu SNS vyšiel rozpad vlády, strana SaS ako jediná reálna alternatíva voči Smeru a korupčnej koalícii je pripravená na predčasné voľby i prevzatie vládnej zodpovednosti," zhrnuli SaSkári. 

Sulík: Kradnúť v školstve je fest ťažké

"Možno chce Danko vymeniť školstvo za vnútro, lebo kradnúť na školstve je fest ťažké. Alebo chce len väčší podiel na lupe, keďže všetky politické náklady kradnutia znáša momentálne on," napísal na sociálnej sieti predseda liberálov.

Ide o zúfalý pokus o zvýšenie vlastných prepadajúcich sa preferencií, pokus o prekrytie Plavčanovho škandalózneho prerozdelenia eurofondov a pokus o odklonenie pozornosti od toho, že EK pozastavuje platby zo štyroch výziev pod OP Výskum a Inovácie, myslí si podpredsedníčka SaS Lucia Nicholsonová. 

"Lenže toto všetko predpokladá, že volič je už úplne padnutý na hlavu, žerie seno, a preto dá kapitánovi Dankovi a jeho smutnosmiešnej strane šancu na reparát. Navrhujem, aby Danko prepustil toho PR mága, ktorý mu vypovedanie koaličnej zmluvy poradil. A tiež sa prihováram za to, aby Bugár a Fico novú koaličnú zmluvu nepodpísali, tak by si mohli ísť oddýchnuť do opozície alebo až za brány parlamentu a podaktorí ministri by mohli začať baliť základné batôžky do Leopoldova," zhodnotila.

Facebook: Lucia Nicholsonová

Podpredseda SaS Ľubomír Galko pre PL telefonicky potvrdil, že ak by na to prišlo SaS je pripravená na predčasné voľby, avšak prízvukoval, že on osobne hroziaci pád vlády nepredpokladá. Zároveň uviedol, že v súčasnej situácii sa nedá vylúčiť, že sa „SNS vzdá rezortu školstva a bude sa snažiť prilepiť sa niekde inde.“  

Pád vlády nepredpokladá ani jeho stranícky kolega Juraj Droba, ktorý sa k situácii vyjadril na svojom profile na sociálnej siete. "SNS sa rozhodla ešte prikúriť a posunúť historické teplotné rekordy. Národniari potrebujú rýchlo prekryť korupčný megaškandál na Ministerstve školstva a tak buchli pästičkou do stola. Podľa môjho odhadu nedôjde k pádu vlády, ale pár škatúľ sa hýbať určite bude. A ak by sa premiér s Bugárom predsa len rozhodli seknúť Dankovi po krku, SaS je vo skvelej kondícii a pripravená prevziať moc."  

Facebook: Juraj Droba

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Myslel si, že pracuje pre štát a špehuje dílerov. Vypovedal člen sledovacieho komanda

18:40 Myslel si, že pracuje pre štát a špehuje dílerov. Vypovedal člen sledovacieho komanda

Miroslav Kriak, ktorý bol podľa vlastných slov najatý Petrom Tóthom, si myslel, že má sledovať užíva…