Danko v rádiu opäť kritizoval Kisku: Znefunkčnil ústavný súd. Pustil sa aj do Budaja a nechápe svojho koaličného kolegu

7. 12. 2016 13:25

„Ja na rozdiel od pána prezidenta Kisku si budem ctiť ústavný súd,“ reagoval predseda národnej rady a SNS v jednej osobe Andrej Danko v diskusnej relácii Braňa Závodského na Rádiu Expres, keď sa ho moderátor opýtal, ako bude konať, pokiaľ opozícia uspeje so sťažnosťou na ÚS v prípade opätovne schváleného rokovacieho poriadku. Danko v relácii viackrát „podpichol“ hlavu štátu.

Danko v rádiu opäť kritizoval Kisku: Znefunkčnil ústavný súd. Pustil sa aj do Budaja a nechápe svojho koaličného kolegu
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko

Národná rada prelomila prezidentovo veto a včera schválila rokovací poriadok. Nestalo by sa tak však bez podpory nezaradených poslancov. Koalícii chýbali hlasy troch absentérov a zdržal sa aj Peter Kresák z koaličného klubu Mosta-Híd. „Nechápal som rozhodnutie pána Kresáka,“ povedal Danko a argumentoval, že drvivá väčšina Kresákových pripomienok k novele rokovacieho poriadku bola akceptovaná.

Danko považuje rokovací poriadok za štandardný. Zopakoval, že sa pripravoval na základe komparácie s ostatnými rokovacími poriadkami európskych parlamentov. „Každý musí mať úctu k parlamentu.“Na pretras prišli aj Mečiarove amnestie. Predseda parlamentu zdôraznil, že NR SR vôbec prvýkrát prijala dokument, konkrétne deklaráciu, ktorá odsúdila tento čin. Podľa Danka sa amnestie nedajú zrušiť. Poukázal na absurditu, že čo by nasledovalo, pokiaľ by napríklad on raz získal v parlamente dvojtretinovú väčšinu a začal by rušiť všetky rozhodnutia terajšieho prezidenta Kisku. „Máme ústavu, v ktorej platí určité usporiadanie.“

Andrej Danko vyzval prezidenta, aby sfunkčnil Ústavný súd SR a v spolupráci s úradom vlády dali hlavy dokopy, či je možné alebo nemožné formálne zrušiť Mečiarove amnestie. Danko garantoval, že ak ÚS povie, že amnestie je možné zrušiť, zahlasuje za ich zrušenie.

Pri téme Mečiarových amnestií Danko nešetril predkladateľa ústavného zákona na ich zrušenie Jána Budaja. Podľa lídra „národniarov“ je to jeho jediná téma v politike. „Po dvadsiatich rokoch sa vrátil pán Budaj... niekde spal...“Dankovi sa takisto nepáčil vraj alibistický prejav Kisku k zrušeniu amnestií počas pohrebu prvého slovenského prezidenta Michala Kováča. Súčasnej hlave štátu šéf SNS viackrát v diskusnej relácii vyčítal, že je zodpovedná za nefunkčnosť ústavného súdu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: RB

Ďalšie články z rubriky

NAKA zobrala riaditeľa popradskej nemocnice. Zásahy polície na východe aj západe. Dôvod? Korupcia

14:20 NAKA zobrala riaditeľa popradskej nemocnice. Zásahy polície na východe aj západe. Dôvod? Korupcia

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahuje v popradskej nemocnici a na ďalších miestach na Slovensk…