Danko v Prahe rokoval o prepojení NKÚ a parlamentu. Vidí dve cesty

29. 10. 2019 17:59

Zistenia Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR a najmä ich vyhodnocovanie musia byť v parlamente výraznejšie, musia mať väčší efekt pri tvorbe legislatívy i kontroly opatrení na zlepšenie neželaných stavov. Po utorňajšom stretnutí so zástupcami Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR a tamojšieho kontrolného výboru, ktorý sa zaoberá podnetmi českého NKÚ, to uviedol predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS).

Danko v Prahe rokoval o prepojení NKÚ a parlamentu. Vidí dve cesty
Foto: TASR
Popis: Na snímke prvý zľava predseda Poslaneckej snemovne ČR Radek Vondráček, druhý zľava predseda NKÚ ČR Miloslav Kala, druhý sprava predseda NR SR Andrej Danko, tretí sprava predseda slovenského NKÚ Karol Mitrík.
reklama

Poukázal na to, že Slovensko i Česko sa môžu v oblasti kontroly a vyhodnocovania kontrol navzájom inšpirovať. "Zatiaľ čo má slovenský kontrolný úrad širšiu právomoc, česká Poslanecká snemovňa je ďalej v tom, ako vyhodnocuje výstupy z týchto kontrol," uviedol Danko, ktorý obzvlášť ocenil fungovanie českého kontrolného výboru a proces, ktorým prerokúvava zistenia NKÚ.

Práve český model je inšpiráciou i pre Slovensko. "Odchádzam s tým, že Slovensko potrebuje či už zmenu zákona o NKÚ a povinné prerokovávanie zistení NKÚ i s prijímaním uznesení, alebo zriadenie samostatného výboru, ktorý sa bude vážne zaoberať zisteniami kontrolórov i s dotknutými kontrolovanými subjektmi," zdôraznil Danko. Verí, že v parlamente nebude mať problém nájsť pre túto myšlienku podporu.

Predseda slovenského NKÚ Karol Mitrík verí, že zvýšením agendy NKÚ v činnosti zákonodarného zboru sa zefektívni riadenie štátu. "Zákonodarcovia dostanú reálne podklady, ako fungujú verejné politiky, čo bude mať prínos pri ich vyhodnocovaní a smerovaní do budúcnosti," povedal.

Verí však aj v pozitívny efekt pre NKÚ a zvýšenie kvality kontrolnej činnosti. "Oboje vytvorí synergiu, pri ktorej kvalifikovane dávame odpoveď, či sú prostriedky vynakladané efektívne a hospodárne. A v tomto prípade už nejde iba o hodnotu za peniaze, ale aj o hodnotu pre občana," zdôraznil Mitrík.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

23:59 Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

Doteraz boli opatrenia, ktoré zaviedla švédska vláda, v porovnaní so zvyškom Európy veľmi umiernené.…