Danko tvrdí, že vyhostenie diplomata je bežnou rutinou v rámci vzťahov

6.12.2018 17:30

Vyhostenie diplomata je podľa predsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka (SNS) bežnou rutinou v rámci vzťahov. Uviedol to počas štvrtkovej tlačovej konferencie, na ktorej vystúpil spolu s predsedom Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Radkom Vondráčkom (ANO). Ten doplnil, že Slovensko ako suverénny štát má právo prijímať vlastné riešenia.

Danko tvrdí, že vyhostenie diplomata je bežnou rutinou v rámci vzťahov
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko

"Existujú vyhostenia tichou či oficiálnou cestou. Keď sa pozriete na históriu vyhostenia, či diplomati zo Západu, či z Východu, je to bežná rutina v rámci vzťahov," uviedol Danko s tým, že odmieta akokoľvek komentovať situáciu, o ktorej má málo vedomostí. "Nie sme tu na to, aby sme hodnotili, či je lepší Rus alebo Ukrajinec. Na také malé národy ako my, s prepáčením, vo svete kašlú. A potom to vyzerá komicky, keď sa ako mravec postavíme k slonovi a kričíme, že ten je zlý a ten dobrý," doplnil Danko.

Slovensko ako suverénny štát má podľa Vondráčka právo prijímať vlastné riešenia. "Keď vznikne nejaký problém a je najlepším diplomatickým riešením vyhostenie diplomata, tak ako suverénny štát vyhostí diplomata. Rovnako tak urobila Česká republika, keď bola solidárna so svojimi spojencami a vyhostila troch ruských diplomatov," uzavrel predseda českej Poslaneckej snemovne.

Slovenský premiér Peter Pellegrini potvrdil v stredu (5. 12.) po rokovaní vlády, že došlo k vyhosteniu ruského diplomata zo Slovenskej republiky. Podľa premiéra vykonával činnosť, ktorá už nebola v súlade s tým, ako sa má diplomat na území krajín Európskej únie a NATO správať.

Pellegrini poznamenal, že išlo o diplomatického pracovníka Úradu pridelenca obrany veľvyslanectva Ruskej federácie v SR. Diplomata vyhostili 22. novembra a Slovensko musel opustiť do 48 hodín.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

FOTO Bosovia s Ruskom opäť pred súdom, Černák priznal vinu: Hanbím sa za svoje činy

10:25 FOTO Bosovia s Ruskom opäť pred súdom, Černák priznal vinu: Hanbím sa za svoje činy

AKTUALIZUJEME Odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák vo štvrtok pred senátom Okresného súdu Bra…