Danko stojí za diktátom koaličnej väčšiny, tvrdí politológ

7. 8. 2016 19:16

Kauza Bašternák rezonuje na Slovensku už celé týždne. Znakom toho môže byť aj plánovaný v poradí už 8. protest opozície. V kauze však neustále vychádzajú na povrch nové okolnosti. V priebehu uplynulého týždňa bol zo zneužívania právomoci verejného činiteľa obvinený prokurátor Vasiľ Špirko, ktorý na vyšetrovanie spomínanej kauzy dozeral. Prečítajte si, ako toto dianie, ale aj kroky predsedu parlamentu Andreja Danka, vidí politický analytik Grigorij Mesežnikov, ktorý svoje názory prezentoval v HNtelevízii.

Danko stojí za diktátom koaličnej väčšiny, tvrdí politológ
Foto: SITA
Popis: Prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov
reklama

Prokurátor Vasiľ Špirko dozeral na vyšetrovanie prípadu v kauze Bašternák, v ktorej NAKA preveruje obchody ministra vnútra Roberta Kaliňáka a kontroverzného podnikateľa Ladislava Bašternáka. Špirka zo dňa na deň obvinili zo zneužívania právomoci verejného činiteľa, na čo zareagoval aj popredný bratislavský sudca Peter Šamko, ktorý povedal, že v prípade prokurátora nejde o trestný čin. Politický analytik Grigorij Mesežnikov v rozhovore pre HNtelevíziu povedal: „Prichádza k situácii, keď môžu vzniknúť podozrenia, že toto obvinenie je účelové,“ a pokračoval, že Šamkova analýza tomu podľa jeho názoru nasvedčuje, „čo, samozrejme, dáva opozícii ďalší tromf do rúk.“ Podľa jeho názoru snahy ovplyvniť účelovým obvinením vyšetrovanie nesvedčia o tom, že právny štát je u nás naozaj zakorenený.

Podľa jeho názoru je vládna koalícia pod tlakom, „pretože už ďalší člen vlády je aktérom kauzy s veľmi nepríjemným pozadím“. Mesežnikov tým myslel ministra školstva Petra Plavčana z obdobia, keď pôsobil v Študentskom pôžičkovom fonde, pričom požičal finančnej skupine Slávia Capital peniaze. Vo firme figurovala jeho manželka Viera Plavčanová. Podľa jeho názoru je veľmi nešťastná celá situácia i to, že vláda takýmto situáciám čelí hneď na začiatku svojho vládnutia, a upozorňuje na to, že ju samotnú to musí stáť veľa síl.

Mesežnikov sa kritickým okom pozerá aj na konanie predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý si predsavzal zmenu rokovacích pravidiel v NR SR. Osobitne mu prekáža snaha obmedziť poslancom čas ich prejavu v parlamente. Pripúšťa, že je nutná parlamentná kultúra, no podľa jeho slov je to diktát koaličnej väčšiny voči opozícii, ktorej chce Danko takto zabrániť v kritike vlády.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du
reklama

Ďalšie články z rubriky

Čaputová vystúpila so správou o stave Slovenska. Nevracajme sa do stavu pred koronou, je hlavné posolstvo

9:55 Čaputová vystúpila so správou o stave Slovenska. Nevracajme sa do stavu pred koronou, je hlavné posolstvo

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok ráno vystúpila pred poslancami Národnej rady (NR) SR so sprá…