Danko sa teší z cesty v Rusku, stretol sa aj s potomkom Tolstého. Kritika z opozície však neustáva

5. 6. 2018 10:05

Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko sa pochválil, že na Slovensko príde prapravnuk známeho ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstého. Danko zároveň v Moskve vystúpil s prejavom na Medzinárodnom fóre pre rozvoj parlamentarizmu. Ostro ho však skritizovala KDH so svojím europoslancom Ivanom Štefancom, ktorý hovorí, že Danko spravil Slovensku ďalšiu obrovskú hanbu.

Danko sa teší z cesty v Rusku, stretol sa aj s potomkom Tolstého. Kritika z opozície však neustáva
Foto: Facebook/ Andrej Danko
Popis: Andrej Danko a Peter Olegovič Tolstoj
reklama

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko vystúpil v pondelok v Moskve ako jeden z úvodných rečníkov na Medzinárodnom fóre pre rozvoj parlamentarizmu. Prejav predniesol aj predseda ruskej Štátnej dumy Vjačeslav Volodin a podpredseda Dumy Peter Olegovič Tolstoj.

Danko: Sankcie nie sú riešením

„Opakujem to často, ale naozaj jedinou cestou riešenia konfliktov je len otvorený dialóg, láska a porozumenie a na to, žiaľ, zabúdame. Medzinárodné moskovské fórum sa venuje otázkam ako migrácia, ale aj sloboda tlače či digitalizácia a kybernetická bezpečnosť,“ napísal na sociálnej sieti Facebook Danko s tým, že na fóre sa zúčastnilo 96 štátov sveta, 58 oficiálnych delegácií a 500 zahraničných účastníkov z rôznych svetadielov.

Andrej Danko v príhovore zopakoval svoje vlaňajšie vyhlásenie v ruskej Štátnej dume, že „bez silného Ruska nie je možný svetový mier“.

V príhovore Danko kritizoval aj hospodárske sankcie voči Rusku. „Sankcie nie sú a nikdy nebudú riešením. Riešením je len otvorený dialóg, priateľstvo, láska a porozumenie," dodal šéf NR SR.

Selfie s prapravnukom Tolstého

Pred samotným vystúpením Andreja Danka privítal na letisku prapravnuk L. N. Tolstého P. Olegovič Tolstoj, ktorému Danko daroval fujaru a s ktorým si hneď aj spravil selfie. „Tolstého lekár bol Slovák – pán Dušan Makovický. Aj preto som pozval pána P. O. Tolstého na Slovensko – urobíme spolu literárnu súťaž a príde odovzdať cenu,“ ozrejmil Andrej Danko.

SaS: Zaradil sa k plejáde európskych extrémistov

Predseda parlamentu Andrej Danko žije podľa opozičnej strany Sloboda a Solidarita v predstave, že Rusko je veľká slovanská krajina a Slovensko ako malá, ale tiež prevažne slovanská krajina sa na tejto historickej rodovej báze musí Rusku zaliečať.

„Andrej Danko svojimi častými návštevami ruského parlamentu a výrokmi na jeho pôde sa zaradil k plejáde európskych extrémistov, ktorí Rusko využívajú ako ekonomickú a technickú základňu pri svojich snahách ničiť demokratické inštitúcie a liberálny poriadok demokratickej Európy,“ uviedol poslanec NR SR a tímlíder SaS pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.

„Keďže počínanie predsedu parlamentu Andreja Danka je v rozpore s oficiálnou zahraničnopolitickou líniou vlády a ohrozuje ekonomické a bezpečnostné záujmy Slovenska vrátane jeho ústavného zriadenia, žiadame ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a premiéra Petra Pellegriniho, aby k nemu zaujali jasné odmietavé stanovisko,“ doplnil predseda SaS Richard Sulík.

Štefanec: Danko spravil Slovensku ďalšiu obrovskú hanbu

Kritika na Andreja Danka zaznela aj od KDH. „Ruská federácia je v tomto smere podľa hodnotenia britského týždenníka The Economist až na 139. mieste na svete a Putinov režim priamo či nepriamo ovláda všetky hlavné médiá. KDH vyzýva Andreja Danka, aby v sebe našiel odvahu a charakter, zastal sa v Moskve prenasledovaných ruských novinárov a vyzval predstaviteľov Štátnej dumy na vytvorenie slobodného mediálneho prostredia,“ píše sa v tlačovej správe KDH.

Europoslanec Ivan Štefanec navyše dodáva: „Andrej Danko spravil Slovensku ďalšiu obrovskú hanbu. Čo sa o parlamentarizme naučil v Rusku, kde sa pravidelne falšujú voľby a Štátna duma je len drahým bábkovým divadlom kremeľskej vládnej kliky?“

„Čo sa mohol dozvedieť o slobode médií v krajine, kde sú prenasledovaní novinári a všetky informácie kontrolované vládou? A najmä, čo také porozprával o našej obrane proti kybernetickým útokom tým, ktorí ich voči nám páchajú? Andrej Danko začína byť pre Slovensko vážnym bezpečnostným rizikom a jediné KDH na to upozorňuje,“ uzavrel europoslanec.

Zdroj: Facebook / Ivan Štefanec

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Remišová: Blackout by zhoršil aj tak zlú ekonomickú situáciu, psychiku ľudí, a nič nevyriešil

21:59 Remišová: Blackout by zhoršil aj tak zlú ekonomickú situáciu, psychiku ľudí, a nič nevyriešil

Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) nesúhlasí s návrho…