Ďalšie podrobnosti o terore v Paríži. Našli už auto, na ktorom prišli islamisti

15. 11. 2015 19:20

Francúzsky premiér Manuel Valls dnes informoval, že doteraz bolo identifikovaných 103 obetí piatkových útokov v Paríži, ktoré si celkovo vyžiadali 129 životov a vyše 350 zranených. Medzi obeťami sú aj najmenej 20 cudzinci z 13 štátov sveta.

Ďalšie podrobnosti o terore v Paríži. Našli už auto, na ktorom prišli islamisti
Foto: SITA
Popis: Francúzsky expremiér Manuel Valls
reklama

Pokiaľ ide o pokrok v pátraní a vyšetrovaní, televízia BFMTV, ako aj ďalšie zdroje uviedli, že na parížskom predmestí Montreuil sa našlo auto Seat Leon použité páchateľmi piatkových útokov na uliciach rue de Charonne a rue de la Fontaine-au-roi. V aute boli tri samopaly typu Kalašnikov. Na základe porovnania odtlačkov prstov je známa identita jedného z páchateľov rukojemníckej drámy v parížskom klube Bataclan, kde zomrelo 89 ľudí. Ide o Francúza alžírskeho pôvodu menom Omar Ismail Mostefai. Polícia v sobotu pri raziách zadržala sedem ľudí pohybujúcich sa v jeho okolí, vrátane staršieho brata a otca, ktorí však s ním už roky neboli v kontakte.

Okrem Mostefaia boli francúzskymi občanmi aj najmenej dvaja ďalší atentátnici. Belgická prokuratúra dnes totiž informovala, že najmenej dvaja z páchateľov piatkových útokov prišli do Paríža z Belgicka, kde boli prihlásení na trvalý pobyt. Mali však francúzske občianstvo. V súvislosti s tým belgická polícia zadržala sedem osôb podozrivých zo spojitosti s parížskymi atentátmi. Medzi nimi je podľa belgickej polície aj brat muža, ktorý si v belgickej požičovni prenajal čierny VW Polo použité pri útokoch. Polícia po tomto mužovi naďalej veľmi intenzívne pátra.

Podľa belgickej prokuratúry boli v Belgicku v požičovniach prenajaté dve z troch áut, ktoré útočníci použili pri presunoch v Paríži a okolí.
Francúzska polícia v spolupráci s ďalšími štátmi, ležiacimi na balkánskej migračnej trase, preveruje sýrsky pas, ktorý sa našiel v blízkosti tela jedného z predpokladaných útočníkov pri futbalovom štadióne Stade de France. Držiteľ tohto pasu totiž 7. októbra preukázateľne vstúpil na územie Srbska a požiadal tam o azyl, čo dnes potvrdilo aj srbské ministerstvo vnútra. Do Európy sa dostal riskantnou plavbou cez more do Grécka, odkiaľ prešiel cez Macedónsko do Srbska a potom zrejme s inými utečencami do Rakúska a odtiaľ ďalej do západnej Európy.

Zdroje blízke vyšetrovaniu ďalej spresnili, že do útokov boli zaplatení aj traja bratia, pričom jeden z nich je možno na úteku alebo bol jedným zo samovražedných atentátnikov. Jeden z bratov určite prišiel o život počas útokov, druhý je zadržaný v Belgicku, pričom však nie je jasné, či bol spolupáchateľom. Totožnosť a štátnu príslušnosť trojice úrady zatiaľ nezverejnili. Francúzsko si od dnešného dňa až do utorka uctieva pamiatku obetí piatkových teroristických útokov v Paríži. Podvečer sa v parížskej katedrále Notre-Dame uskutočnila zádušná omša za obete útokov, ktorú odslúžil kardinál André Vingt-Trois, parížsky arcibiskup. Modlitebné zhromaždenie sa konali aj vo Veľkej synagóge v Paríži.

Počas dňa prezident Hollande v Elyzejskom paláci prijímal šéfov politických strán vrátane svojho predchodcu vo funkcii a vodcu republikánskej strany Nicolasa Sarkozyho. Prijal aj predsedov parlamentných strán a zástupcov oboch komôr Národného zhromaždenia. Hovoril s nimi najmä o reakcii štátu na piatkové útoky a o možnosti predĺženia výnimočného stavu, ktorý po nich vyhlásil. V pondelok Hollande vystúpi vo Versailles pred Kongresom - poslancami oboch komôr parlamentu. Stane sa tak prvýkrát od odvtedy, ako sa ujal funkcie hlavy štátu.

V súvislosti s piatkovými atentátmi bude na pomoc polícii počínajúc od stredy zmobilizovaných asi 10.000 príslušníkov ozbrojených síl, uviedli dnes zdroje z Vallsovho okolia. Minister vnútra Bernard Cazeneuve ešte v sobotu informoval o posilnení ochrany strategických objektov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a  psychiatrovi Chocholouškovi

23:59 Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a psychiatrovi Chocholouškovi

Lipšica ako generálneho prokurátora potrebujú, je presvedčený bývalý sudca Ústavného súdu, dnes práv…