Ďalšie milióny na rekonštrukciu Hradu. Nabalí sa Váhostav?

7. 2. 2017 12:01

Predseda NR SR Andrej Danko bude pokračovať v rekonštrukcii Bratislavského hradu. Najnovšie má ísť o pol milióna eur. Roky sa už na prestavbe podieľa aj firma Váhostav Juraja Širokého. Tá však nevie, či sa súťaže zúčastní.

Ďalšie milióny na rekonštrukciu Hradu. Nabalí sa Váhostav?
Foto: TASR
Popis: Bratislavský hrad

Šéf parlamentu Andrej Danko sa rozhodol, že sa bude pokračovať na obnove prestavby Bratislavského hradu aj napriek tomu, že podzemné garáže na archeologickom nálezisku boli silne kritizované.

Najnovšie má ísť o prestavbu budovy na Severných hradbách, píše Denník N. Zmluvu za vyše pol milióna eur dostala znova rovnaká architektonická kancelária Bouda a Masár. Išlo však iba o predĺženie základnej zmluvy z roku 2008 a tak o túto sumu nemuseli súťažiť.

Cena je podľa architekta Ivana Masára primeraná a má isť o veľkú prerábku. Roky sa však na prestavbe podieľa firma Váhostav, ku ktorej sa nedávno priznal Juraj Široký, ktorý je považovaný za mecenáša Smeru. Od roku 2009 mali za obnovu Hradu zarobiť okolo 100 miliónov eur.

Hovorca spoločnosti Tomáš Halán povedal pre Denník N, že nie je isté, či zákazku dostanú a či sa do súťaže zapoja. Podľa hovorcu takúto zmluvu nezískajú automaticky a bez súťaže, takže musia ponuku vyhodnotiť a rozhodnúť sa.

Hoci firma Váhostav tvrdila, že projekt na Hrade je nákladný a nie je pre ňu dostatočne lukratívny, tak spomínaných 100 miliónov eur za osem rokov je na úrovni ich ročných tržieb, pričom najviac zarába na diaľniciach.

Súťažné podmienky a ani cena práce na ďalšiu rekonštrukciu ešte nie sú zverejnené a národná rada na otázky neodpovedala týždeň. Predpokladá sa však, že by sa do vynovených priestorov mali presunúť úradníci z historickej budovy národnej rady na Župnom námestí.

Rekonštrukcia Hradu prebieha od roku 2008, keď s ňou začal  vtedajší predseda parlamentu Pavol Paška (Smer). Hoci bolo niekoľko protestov proti výstavbe garáži na keltskom archeologickom nálezisku, práce pokračujú. Verejnosť k náleziskám zatiaľ nemá prístup, hoci to bolo sľúbené.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nemec, Turek, Libanončan? Pravda o vražde hasiča. A drsné slová po nej

0:02 Nemec, Turek, Libanončan? Pravda o vražde hasiča. A drsné slová po nej

Mladíci ubili v bavorskom Augsburgu hasiča. Stalo sa tak, keď odchádzal z vianočných trhov a požiada…