Ďalšie kolo vojny medzi USA a EÚ. Prituhuje

25. 7. 2018 6:00

Spojené štáty si chceli na rokovaní ministrov financií a centrálnych bankárov skupiny G20 nakloniť Európu a Japonsko. Ponúkli im dohodu o voľnom obchode. Proti sa však postavilo Francúzsko. Píše o tom server ČT24.

Ďalšie kolo vojny medzi USA a EÚ. Prituhuje
Foto: pixabay.com
Popis: Ilustračné foto: vlajka USA

„Ak Európa verí vo voľný obchod, sme pripravení podpísať dohodu o voľnom obchode,“ uviedol na stretnutí americký minister financií Steven Mnuchin. Prípadná dohoda však bude musieť zahŕňať zrušenie ciel, necolných bariér aj subvencií.

Európa sa s americkou hlavou štátu Donaldom Trumpom teraz dohaduje v dôsledku uvalenia dovozných ciel 25 percent na oceľ a 10 percent na hliník. Tým totiž americký prezident Európu rozčúlil a tá reagovala odvetnými clami.

Na Mnuchinovu ponuku reagovalo negatívne Francúzsko prostredníctvom ministra financií Bruna Le Maira. Ten uviedol, že EÚ by nemala zvažovať začatie obchodných rokovaní s USA dovtedy, kým Trump nezruší clá na oceľ a hliník a kým neukončí svoje hrozby zavedenia ciel na autá. Ako uviedol Le Maire, Francúzsko odmieta rokovať so zbraňou pri hlave.

Bruno Le Maire

Bruno Le Maire Zdroj: SITA

Pred vlnou ciel potom podľa servera ČT24 varuje aj Medzinárodný menový fond, ktorý sa obáva, že nedávna vlna ciel výrazne poškodí globálny rast.

A čo sa píše v záverečnom vyhlásení, ktoré získala agentúra Bloomberg? „Hospodársky rast je podľa krajín G20 ohrozený obchodným napätím. Jeho ďalším problémom je nesynchronizovanosť, globálna nerovnováha a nerovnosť,“ píše server vo výňatku z dokumentu, ktorého finálnu verziu ešte nezverejnili.

Celý text nájdete na webe ČT24.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kampaňovanie na sieti: Takto Slováci reagujú na najpopulárnejšie príspevky na Facebooku

12:02 Kampaňovanie na sieti: Takto Slováci reagujú na najpopulárnejšie príspevky na Facebooku

Stránky na sociálnej sieti Facebook a webstránky s pochybným obsahom majú viac interakcií na svojich…