Ďalší predvolebný šok. Celebrity otvorene o Kotlebovi. V niektorých veciach hovorí pravdu, zastáva sa ho Ibrahim Maiga. Volil som ho, priznáva Pročko

26.2.2016 11:00

Zdá sa, že strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko má pomerne široký zásah. V niečom totiž oslovila aj slávneho Afričana Ibrahima Maigu. Ten priznal, že už veľa o banskobystrickom županovi počul, no nielen to. Do toho sa však obula aj dávna moderátorská hviezda Jozef Pročko. Čo Ibimu odporučil?

Ďalší predvolebný šok. Celebrity otvorene o Kotlebovi. V niektorých veciach hovorí pravdu, zastáva sa ho Ibrahim Maiga. Volil som ho, priznáva Pročko
Foto: SITA
Popis: Marian Kotleba a Ibrahim Maiga

„Milí priatelia, budete sa čudovať, som človek, ktorý je a vždy bude na strane spravodlivosti, je to jedno, kto s tým príde,“ informoval na sociálnej sieti Maiga a začal vysvetľovať, v čom ho kotlebovci zaujali.

Chvatný strih, dramatická hudba, dôchodcovia a Fico „za mladi“

Ibi priznal, že o Kotlebovi už veľa počul a niektoré jeho kroky aj sleduje, najmä čo sa týka ľudí inej rasy a Rómov. Sám Maiga je pritom černoch, a preto vyslovil možnosť, že „možno on a jeho ľudia mňa osobne nemajú radi, myslím, že dôvod by na to nemali“. Na svojom Facebooku však zdieľal video s názvom Pravda o Kotlebovi (ĽSNS) a Smer-SD, ktorú vám médiá neukážu. „Musím povedať, že je tam až na moje prekvapenie veľa, veľa pravdy,“ priznal Ibi s tým, že pravdu miluje, nech je od kohokoľvek.

Zdroj: Facebook I. Maigu

Video hovorí o tom, že Kotleba býva často označovaný za fašistu, extrémistu či rasistu. Autor sa preto rozhodol poukázať na premiéra Roberta Fica, „ukážky z praktík Smeru, ich voličov a vyjadrení Roberta Fica“. Na záberoch nechýba ani vyjadrenie predsedu parlamentu Petra Pellegriniho, kde Kotlebu nazval fašistom, za čo sa župan rozhodol podať trestné oznámenie. Na videu sa ocitol aj Fico ešte „za mladi“, keď sám hovoril o Rómoch. Hovoril o „robení detí“, ktoré nemá byť spôsobom obživy rómskych rodín. „Predtým podobné názory, dnes robia všetko preto, aby Kotleba neuspel,“ prehovára k divákom video.

Zdroj: Youtube/Jakub Vajdulak

Kotleba sa vo videu posťažoval, že sa o ich práci takmer nikto nič nedozvie, a keď už áno, tak len v negatívnom zmysle. Kotlebovci vo videu hovoria aj o tom, že poznajú veľa slušných „Cigánov“ a niektorí môžu ísť príkladom. Ďalej sa tam upozorňuje aj na samotnú prácu župana, napríklad, že na nákupe posypovej soli ušetrili 700-tisíc eur. „Rozdiel medzi nami a ostatnými politickými stranami je v tom, že kým ostatní rozprávajú o tom, ako treba prestať kradnúť, ako treba efektívne začať robiť pre občana, pre štát, pre ľudí, tak my tieto dve veci už dva roky robíme,“ hovorí Kotleba.

Vo videu sa spomína aj citlivá téma migrantov, keď Kotleba vyčíta vláde Smeru, že odignorovala obyvateľov Gabčíkova, ktorí tam nechceli mať zriadený tábor pre imigrantov. „Vládna strana si tak všetky zákony upravuje na seba, aby v budúcnosti to už bolo omnoho ťažšie, možno až nemožné,“ hovoril o Smere ďalej župan. Takisto sa vo videu spomína už legendárny palec podpredsedníčky Jany Laššákovej, ktorý je pre poslancov Smeru pri hlasovaní smerodajný. „Ako je možné, že Smer má toľko voličov?“ pýta sa video doplnené efektnou dramatickou hudbou a poukazuje na oslavy MDŽ či anketu medzi dôchodcami, ktorí síce v niektorých prípadoch nevedeli uviesť, v čom je Smer taký skvelý konkrétne, len to, že je pre nich najprijateľnejší.

Volil ho aj Pročko

„Chcem len, aby ste boli v obraze, aby ste pochopili, aká je dnes realita na Slovensku, mne je jedno, kto to zmení, ale hlavne treba zmenu, nech je to krajina slušných ľudí, krajina, kde sa človek dočká spravodlivosti, a nech už sa ľudia nemusia báť a nech majú úsmev na tvári,“ doplnil Maiga s tým, že nemá nič s Kotlebom ani jeho stranou, len sa mu páčia niektoré jeho výroky.

To však nedalo bývalej televíznej hviezde Jozefovi Pročkovi, ktorý začal menovať, čo majú kotlebovci „za ušami“. „Ibi, aj mne sa páčili jeho výroky pred voľbami do VÚC, a tak som ho volil. Po voľbách ale najprv zabezpečil svoju rodinu a sľuby o tom, ako vyrieši cigánsky problém, zostali len labuťou piesňou,“ napísal očividne sklamaný Pročko.  


Zdroj: Facebook I. Maigu

Zdroj: Facebook I. Maigu

Exmoderátor upozornil aj na niekoľko závažných detailov, ktorými video disponuje, hlavne na to, ako je chvatne zostrihané a aké príspevky sú doň zaradené. Maigovi pripomína, že práca v televízii ho živí, preto by to mal vedieť rozlíšiť. Hlavnými atribútmi, ktorými chce video zapôsobiť, sú totiž práve hudba, silné slová o národe a zlodejoch, ktorí ho okrádajú, a ako to vie Kotleba dobre zariadiť. „Video ako vystrihnuté z propagandistickej politickej reklamy. Ale keď si pozorne vypočuješ pána Kotlebu, ukáž mi aspoň jednu sekundu, kde dáva riešenia, kde ukazuje východiská,“ vysvetľuje Pročko. Maiga však na jeho apely zatiaľ nereagoval.

Zdroj: Facebook I. Maigu

Zdroj: Facebook I. Maigu

Pozoruhodné je, že na druhý deň už pod Maigovým statusom Pročkove komentáre chýbali. Zato samotný Maiga prihodil nový status, kde opäť vysvetľoval postoj ku kotlebovcom. „Človek za snaží otvoriť ľuďom oči, hovoriť pravdu a poukázať na nespravodlivosť a klamstvá v spoločnosti, a hneď je z neho xenofób. To, že nemusíte Kotlebu, neznamená, že v niektorých veciach nehovorí pravdu. Preberte sa, kým nedopadnete ako africké štáty,“ posťažoval sa a dodal ešte, že za svojím názorom si stojí. Pročkove komentáre sa pod novým statusom už neobjavili.

Zdroj: Facebook I. Maigu

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Radka Turoňová
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Upokojí Saková ako ministerka vnútra situáciu v spoločnosti? Sólymos si nie je istý. Ona vie, čo má robiť, dopĺňa Žiga

16:15 Upokojí Saková ako ministerka vnútra situáciu v spoločnosti? Sólymos si nie je istý. Ona vie, čo má robiť, dopĺňa Žiga

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) si nie je istý, či nominácia štátnej tajomní…