Dá sa Marian Kotleba vôbec poraziť? Lunter si naňho trúfa

13.4.2017 11:00

Ďalším do partie uchádzačov o post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja a vyzývateľov súčasného župana Mariana Kotlebu je majiteľ rodinnej firmy, ktorá vyrába vegetariánske výrobky, nátierky a tofu Ján Lunter. Pre ParlamentnéListy.sk prezradil, s čím chce vo voľbách uspieť, čo hovorí na problémy mesta pod Urpínom alebo ako sa mu spolupracuje so synom, ktorý mu kampaň manažuje…

Dá sa Marian Kotleba vôbec poraziť? Lunter si naňho trúfa
Foto: TASR
Popis: Na snímke kandidát na post predsedu BBSK Ján Lunter

Do podnikania s výrobkami z rastlinných zdrojov ste vstúpili s cieľom zmeniť stravovacie návyky ľudí. Do akej miery si myslíte, že sa vám to podarilo?

Dnes vieme, že každý druhý Slovák konzumuje naše výrobky a vieme, že spotreba TOFU je na Slovensku desaťnásobne vyššia ako napríklad v Poľsku. Myslím, že čísla hovoria za seba, osobne sa z toho veľmi teším. 

Ste majiteľom a zakladateľom rodinnej firmy. Prečo chcete vstúpiť do politiky? Hovoríte, že cítite zodpovednosť, ale predsa len, prečo chcete kandidovať?

Zodpovednosť naozaj cítim, pretože v Banskobystrickom kraji žijem a je tu všetko, na čom mi najviac záleží. Rovnako však u nás vidím príležitosti, ktorých je nutné sa chopiť.

Kandidátov na predsedu BB kraja akosi pribúda. Nie je to proti myšlienke väčšiny z nich – poraziť Mariana Kotlebu?

Mojou myšlienkou nie je poraziť súčasného župana, ale ponúknuť obyvateľom kraja plán na výrazné navýšenie investícií do opravy ciest, na jednoduchšie a plynulejšie cestovanie verejnou dopravou či na prilákanie rekordného množstva turistov. Tieto myšlienky sú pre mňa prioritou, lebo vedú k tomu, čo v našom kraji chýba najviac - dobré pracovné miesta.

Prečo ste sa nepostavili skôr za Stanislava Mičeva či Martina Klusa, viac známych kandidátov? Čo im chýba, aby ste ich podporili?

Som presvedčený, že BB kraj teraz potrebuje predovšetkým poctivého a skúseného manažéra, ktorý mu bude môcť venovať 100 % svojho času a nesedí na niekoľkých stoličkách súbežne. Je na občanoch, aby prišli voliť a vybrali si.

Myslíte si, že sa ešte niektorý z kandidátov vzdá kandidatúry v prospech iného?

To je otázka, na ktorú teraz nehľadám odpoveď. Namiesto taktizovania sústreďujem všetku svoju energiu na to, aby som voličom predstavil svoj program, lebo som presvedčený, že v kraji máme na viac.

Vašu kandidatúru podporujú, respektíve chcete, aby podporili, viacerí aktivisti. O aktivistov sa chcel opierať aj pán Mičev, riaditeľ Múzea SNP. Kto je teda občianskym kandidátom, vy či on?

Ja môžem rozprávať o svojej kandidatúre, ktorá  je nestranícka a nezávislá. Opieram sa len o podporu občanov a na našej kandidátke Za dobrý kraj nájdete mnohých aktívnych a poctivých ľudí, nestraníkov. Pán Mičev má určite tiež svojich podporovateľov, ktorých predstaví on a je na občanoch, aby sa rozhodli.

Ste občianskym kandidátom. Prečo? Nechceli ste podporu niektorej z politických strán? Oslovil vás niekto v tejto veci?

Nikdy som nebol členom žiadnej strany a chcem byť županom, ktorý sa venuje rozvoju kraja, nie vlastnej politickej kariére v Bratislave či Bruseli. Do žiadnej strany nevstúpim a ani ma žiadna strana s členstvom neoslovila. Ak sa však demokratické strany stotožnia s mojím programom a rozhodnú sa podporiť moju kandidatúru, takéto vyjadrenie podpory prijmem.

Šéfom kampane je váš syn. Ako sa vám spolupracuje?

Vo všeobecnosti veľmi rád spolupracujem so šikovnými mladými ľuďmi, pretože ich energia a pohľad na svet ma nútia učiť sa stále nové veci a držať krok s dobou. Zároveň ma teší, keď oni majú záujem počúvať a profitovať zo skúseností, ktoré človek nadobudne len časom.

So synom mávame, samozrejme, na všeličo rôzne názory, ale zatiaľ si myslím, že sa nám darí spolupracovať veľmi dobre.

O šéfovi BB kraja, pánovi Kotlebovi, ste uviedli: Vidím veľa hádok, veľa premárneného času a príležitostí a zároveň málo vízie o rozvoji kraja." Čo by ste mu vytkli najviac, myslím konkrétne.

Jedno číslo ako príklad za všetky. V tomto rozpočtovacom období mohol náš kraj na opravy ciest čerpať viac ako 20 mil. z eurofondov. To je investícia do infraštruktúry, ktorú by v okresoch ako Revúca či Poltár všetci radi privítali. Čerpať sme ich, samozrejme, nemohli, lebo ako jedinému kraju nám bolo pre nelegálne zamestnávanie čerpanie zastavené. A to je len jeden z príkladov, kde neustály konflikt a hádky náš kraj izolujú a poškodzujú. To možno prospieva kampani politickej strany súčasného župana, rozvoju kraja to však preukázateľne škodí.

Čo, naopak, spravil dobre?

Znižovanie zadlženia je určite pozitívne, aj tu však treba jedným dychom dodať, že je to v období rekordných príjmov zo štátneho rozpočtu a pri minimálnych investíciách do rozvoja či infraštruktúry, čím vytvárame dlh pre budúce generácie.

Parlament schválil novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá stanovuje jednokolovú voľbu predsedu samosprávneho kraja. Je to pre vás výhoda? Prípadne, pre koho zo známych kandidátov to je výhoda?

Myslím si, že to nie je dobrý nápad a radšej sme mali zachovať dvojkolovú voľbu. Neviem povedať, koho výhoda to je, mojou úlohou je teraz predstaviť voličom plán pre viac práce, lepšie cesty, školy či obnovu čerpania štrukturálnych fondov a maximalizáciu ich úžitku pre občanov.

Dá sa Marian Kotleba vôbec poraziť? Nie je toto všetko len boj o druhé miesto?

Ak by som si myslel, že existuje kandidát, ktorého nie je možné poraziť, nekandidoval by som.

Nemáte obavu z tých jeho kománd na verejných vystúpeniach inak zmýšľajúcich politikov? Budete chodiť s ochrankou? Aspoň pri mítingoch...

Žiadnu ochranku nemám a zatiaľ nemám dôvod myslieť si, že by som ju potreboval. Verím, že všetci občania nášho kraja bez ohľadu na politické preferencie majú záujem o férovú a slušnú súťaž myšlienok a programov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ľudovít Kusal
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

19:45 Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

Strana Smer-SD nie je na jedno použitie. Prekonala mnoho krízových situácií, ale vždy sa vrátila nas…