Črtá sa na Ukrajine náboženský konflikt? Polícia zadržala obrancov kláštora Kyjevsko-pečerská lavra

15.10.2018 16:03

Ukrajinská polícia prepustila na slobodu okolo sto ľudí, ktorých zadržala v nedeľu v blízkosti kláštorného komplexu Kyjevsko-pečerská lavra - jednej z najvýznamnejších pravoslávnych svätýň na Ukrajine. Informovala o tom v pondelok televízia 112 Ukrajina, ktorá sa odvolala na políciu v Kyjeve.

Črtá sa na Ukrajine náboženský konflikt? Polícia zadržala obrancov kláštora Kyjevsko-pečerská lavra
Foto: TASR
Popis: Kyjevsko-pečerská lavra

K zadržaniu ľudí pri kláštornom komplexe, medzi ktorými boli aj neplnoleté osoby, došlo v nedeľu, keď pravoslávni veriaci slávili Sviatok presvätej Bohorodičky Ochrankyne. 

Polícia uviedla, že cieľom ich zadržania bolo zistenie totožnosti a preventívna práca v podobe poučenia o nezákonnosti pôsobenia neregistrovaných bezpečnostných zložiek.

Skupina prevažne mladých ľudí prišla ku kláštornému komplexu zrejme po výzve zástupcu jej predstaveného, metropolitu vyšhorodského a černobylského Pavla, ktorý mal obavy, že v deň cirkevného sviatku by mohlo dôjsť obsadeniu budov radikálmi. Vyzval preto veriacich, aby boli v nedeľu celý deň prítomní v tejto národnej svätyni.

Velenie ukrajinskej polície však počas víkendu opakovane zdôrazňovalo, že má dostatok síl a prostriedkov na ochranu všetkých miest vyhradených pre náboženské účely a nedovolí žiadne vandalské činy.

Agentúra Ukrinform informovala, že v tomto duchu polícia už vopred upozorňovala aj organizátorov nedeľného pochodu nacionalistov a pravicových radikálov, ktorým si pripomenuli výročie založenia Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA) pred 76 rokmi. Podľa polície na tejto akcii došlo k niekoľkým potýčkam medzi účastníkmi a hliadkujúcimi policajtmi.

   

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

FOTO Bosovia s Ruskom opäť pred súdom: Černák priznal vinu

10:25 FOTO Bosovia s Ruskom opäť pred súdom: Černák priznal vinu

AKTUALIZUJEME Odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák vo štvrtok pred senátom Okresného súdu Bra…