Conte sa po politickej kríze stal opäť premiérom. Tu je jeho profil

11. 9. 2019 7:34

Nová vláda talianskeho premiéra Giuseppeho Conteho (55) po vyslovení dôvery v oboch komorách parlamentu a po mesiac trvajúcej vládnej kríze, začala oficiálne svoju činnosť. Druhá Conteho vláda má 21 ministrov, z toho je sedem žien.

Conte sa po politickej kríze stal opäť premiérom. Tu je jeho profil
Foto: TASR
Popis: Giuseppe Conte
reklama

Pri tejto príležitosti TASR ponúka profil právnika a advokáta Giuseppeho Conteho.

Narodil sa 8. augusta 1964 v obci Volturara Appula v provincii Foggia do rodiny obecného tajomníka a učiteľky. Detstvo prežil v obciach Candela a San Giovanni Rotondo, kam sa rodina presťahovala z pracovných dôvodov otca. Stredoškolské štúdium ukončil v klasickom lýceu Pietra Giannoneho v obci San Marco in Lamis v Apúlii.

Právo odišiel študovať do Ríma na Univerzitu La Sapienza. V roku 1988 ukončil štúdiá, obhájil záverečnú prácu a stal sa asistentom. Krátko na to sa začal venovať advokácii. Od roku 1992 bol zapísaný v advokátskej komore, od roku 2002 ako advokát na kasačnom súde. Po získaní štipendia pôsobil v rokoch 1992-1993 v Národnej rade pre výskum v Ríme.

V rokoch 1996-1998 prednášal ako profesor na dvoch univerzitách v Ríme. Na ďalších pracoval ako profesor do roku 2000. Vďaka svojim univerzitným aktivitám sa stal riadnym profesorom súkromného práva na jednej z najstarších a najprestížnejších talianskych univerzít — Univerzite vo Florencii (Universita degli Studi di Firenze, založená bola v roku 1321) a v roku 2006 pomocným profesorom na Slobodnej medzinárodnej univerzite sociálnych štúdií (Univerzita LUISS) v Ríme.

K svetu politiky sa priblížil v roku 2013, keď ho kontaktovali predstavitelia Hnutia piatich hviezd (M5S). Hnutie založené Beppem Grillom a Gianrobertom Casaleggiom ho požiadalo, aby sa stal členom Štátnej rady pre administratívnu spravodlivosť, pomocného orgánu vlády.

V spojitosti s blížiacimi sa voľbami v marci 2018 Luigi di Maio z M5S nominoval Conteho za ministra verejnej správy. Predstavitelia M5S a Ligy Severu sa nevedeli zhodnúť na premiérovi. Taliansky prezident Sergio Mattarella po niekoľkodňových úvahách a konzultáciách poveril 23. mája Conteho, aby zostavil vládu. Tento pokus nevyšiel. Avšak 31. mája sa predstavitelia M5S a Ligy napokon dohodli na zložení kabinetu a Conteho navrhli za premiéra, čo prezident Mattarella akceptoval. Prvá Conteho vláda si v domácej i zahraničných médiách vyslúžila prívlastok "populistická".

Conte podal 20. augusta 2019 do rúk prezidenta Mattarella demisiu po rozprave o vládnej kríze v Senáte. V rozprave obvinil ministra vnútra a predsedu strany Liga Severu Mattea Salviniho z nezodpovedného a sebeckého správania za to, že vyvolal vládnu krízu.

O päť dní sa M5S a Demokratická strana (PD) dohodli na vytvorení koaličnej vlády a zabránili tak vypísaniu predčasných volieb. Líder M5S Luigi Di Maio požiadal prezidenta Mattarellu, aby zostavením vlády poveril opäť Conteho.

Giuseppe Conte sníval o kariére profesionálneho futbalistu, ale operácia kolena (meniskus) mu prekazila túto túžbu.

Z prvého manželstva s Valentinou Ficovou má syna Niccola Contiho. V súčasnosti je zasnúbený s Oliviou Paladinovou.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…