Čo to Slovensko podpísalo? Budeme podporovať migráciu medzi Európou a Afrikou, píše sa v deklarácii, ktorú Maďari odmietli

10.5.2018 11:00

Na sociálnych sieťach sa šíri informácia, že Slovensko sa zaviazalo prijať 11-tisíc migrantov z Afriky. Ide o falošnú správu, ktorá podľa všetkého súvisí s nedávnym podpísaním deklarácie o migrácii z Maroka. K predstaviteľom krajín západnej, strednej a severnej Afriky a Európy, ktorí dokument podpísali, sa pridalo aj Slovensko. Na druhej strane však deklaráciu za hrozbu považuje napríklad Maďarsko, ktoré sa k nej odmietlo pripojiť.

Čo to Slovensko podpísalo? Budeme podporovať migráciu medzi Európou a Afrikou, píše sa v deklarácii, ktorú Maďari odmietli
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia
Nie je síce pravda, že by sme sa zaviazali prijať tisícky migrantov, ako sa píše na sociálnych sieťach, ale deklarácia obsahuje ciele, ktoré majú uľahčiť migráciu. 
 
Deklarácia a akčný plán euro-afrického dialógu o migrácii a rozvoji pre roky 2018 až 2020. To je celý názov takzvanej Marakéšskej deklarácie, ktorú 2. mája tohto roka podpísali v Maroku predstavitelia vyše päťdesiatich krajín z Európy a Afriky. Podpis pridali aj vysokí predstavitelia EÚ. 
 
K deklarácii, ktorá hlása nielen uľahčenie migrácie z Afriky do Európy, ale aj opačným smerom, sa pridali dokonca aj Česko, Poľsko a Slovensko. 
 
Slovensko podpísalo Marakéšsku deklaráciu o migrácii. (Zdroj: ec.europa.eu)
 
Na to, kto v Marakéši podpísal dokument za slovenskú stranu, sme sa v pondelok (7. 5.) písomne pýtali Úradu vlády SR aj ministerstva zahraničných vecí. Pýtali sme sa tiež, či nie je deklarácia v rozpore s vládnou politikou týkajúcou sa migrantov, ale odpovede na otázky sme do vydania článku nedostali. Text budeme aktualizovať o reakcie. 

Maďari sa postavili na odpor

Jedinou zúčastnenou krajinou, ktorá sa v Maroku postavila proti nezáväznému dokumentu, bolo Maďarsko. Minister zahraničných vecí Péter Szijjártó odmietol podpísať záverečné ustanovenie piatej európsko-africkej ministerskej konferencie o migrácii a rozvoji. 
 
Šéf maďarskej diplomacie pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió povedal, že deklarácia prijatá na konferencii s účasťou ministrov 31 európskych a 26 afrických štátov hovorí o tom, že migrácia je pozitívny jav, ktorý treba podporovať.
 
Minister v rozhovore pre maďarský rozhlas ďalej citoval aj eurokomisára pre migráciu Dmitrisa Avramopoulosa, ktorý povedal, že „musíme podporovať migráciu, pretože populácia v Afrike rastie a v Európe naopak klesá“. Podľa Szijjárta chce maďarská vláda riešiť demografické výzvy podporou rodín a modernizáciou odbornej výchovy i vzdelávania. Odmietavý postoj Budapešti k migrácii však trvá.

Blaha vyvracia hoax

V súvislosti s Marakéšskou deklaráciou sa na sociálnych sieťach objavila falošná správa (hoax) o tom, že sa Slovensko zaviazalo prijať už začiatkom júla 11-tisíc migrantov. Hoax si všimol aj poslanec Smeru Ľuboš Blaha a na sociálnej sieti upokojoval ľudí s tým, že nič také sa nechystá a poukázal na viacero faktických chýb, ktoré boli vo falošnej správe o stretnutí európskych a afrických predstaviteľov v Maroku. 
 
„Po internete sa šíri falošná správa, vraj Európsky parlament schválil v Monaku prerozdelenie migrantov a na Slovensko vraj príde 11 000 utečencov. A vraj len Maďari to neschválili. Viacerí ste ma s tým oslovili. Pátral som po tom a bolo to ozaj veselé pátranie ako v tom vtipe o Rádiu Jerevan. Pretože sa to neodohralo v Monaku, ale v Maroku. A nešlo o Európsky parlament, ale o nejakú druhoradú konferenciu medzi Európou a Afrikou. A nerozdeľovali sa utečenci, len sa prijalo nejaké všeobecné vyhlásenie, v ktorom sa tvrdí, že migrácia je globálny fenomén. Žiadne Monako, žiaden Európsky parlament, žiadnych 11 000 migrantov na Slovensko – prosto, celé je to fejk,“ konštatuje Blaha. 
 
 
Informáciu o plánovanom prijatí tisícov Afričanov dementoval aj štátný tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok. 
 

Obsah Marakéšskej deklarácie

Nezáväzná deklarácia prijatá európskymi a africkými štátmi začiatkom mája v Maroku má viacero cieľov. Jedným z nich je napríklad maximalizovanie pozitívnych dôsledkov normálnej migrácie pre rozvoj.
 
Ďalej sa v dokumente píše aj o presadzovaní a podpore normálnej (legálnej) migrácie a mobility, predovšetkým mladých ľudí a žien, medzi Európou a severnou, západnou a strednou Afrikou a v rámci týchto regiónov. V deklarácii je zakotvené aj presadzovanie opatrení cielených na posilnenie ochrany utečencov a ďalších násilne vysťahovaných osôb. 
 
Podľa jedného z cieľov deklarácie sa majú štáty zamerať aj na zvýšenie kapacít úradov, ktoré sa starajú o vydávanie azylových povolení, dokladov totožnosti či azylových povolení. Zlepšiť by sa mala aj identifikácia migrujúcich osôb. 
 
Posledný z desiatich cieľov deklarácie vyzýva na podporu programov, ktoré zabezpečujú bezpečný návrat a udržateľnú reintegráciu migrantov s dôsledným ohľadom na ich práva a dôstojnosť. V záujme dosiahnutia tohto cieľa majú byť organizované stretnutia predstaviteľov európskych a afrických miest spolu so zástupcami ostaných zodpovedných inštitúcií.  
 
Podľa signatárov Marakéšskej deklarácie by sa teda mali posilniť aj programy na návrat migrantov a ich reintegráciu v spoločnosti tak, aby ich schopnosti nadobudnuté v zahraniční boli využiteľné pre rozvoj v ich domovských krajinách.
 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Akoby sa niekam stratila hrdosť na toto mesto, hovorí kandidát na primátora Petruško. Uvítal by, keby sa Košice stali mestom na celý život

15:00 Akoby sa niekam stratila hrdosť na toto mesto, hovorí kandidát na primátora Petruško. Uvítal by, keby sa Košice stali mestom na celý život

ROZHOVOR Zviditeľnil naše mesto tak ako nik pred ním – hovorí o Richardovi Rašim jeho zástupca na ko…