Čo so zbraňami? Jakub Janda po masakri v Ostrave: Jasné slovo

13. 12. 2019 0:03

Tragédia, ktorá v utorok postihla Ostravu, už stihla u susedov vyvolať debatu o práve na držanie zbrane. Práve k tomuto aspektu sa vyjadril riaditeľ lobistického spolku Evropské hodnoty Jakub Janda. Majú sa občania ozbrojovať alebo odzbrojovať? Podľa Jandu na jedno ani druhé nie je dôvod, pretože zbraň nebola legálne držaná a pravdepodobnosť, že by sa našiel trénovaný a legálne ozbrojený záchranca, je mizivá.

Čo so zbraňami? Jakub Janda po masakri v Ostrave: Jasné slovo
Foto: Hans Štembera
Popis: Jakub Janda, aktivista z lobistického spolku Evropské hodnoty

Janda zhrnul poznatky o masakri v Ostrave:

„1.) Útočník podľa dostupných informácií bol psychicky chorý a nemal politickú motiváciu. Nejde teda o teroristický útok.

2.) Útočník podľa dostupných informácií vstúpil do čakárne v nemocnici a tam začal strieľať. S tým sa nedá systémovo prakticky nič urobiť. Polícia bola na mieste päť minút po ohlásení (čo je skvelý čas), útočník už stihol utiecť.

3.) Nemocnica aktivovala krízový plán, polícia sa zmobilizovala tak rýchlo a dobre, že aj s pomocou pátracieho vrtuľníka útočníka za zhruba tri hodiny od útoku lokalizovala neďaleko Loděnice v Děhylove, severozápadne od Ostravy, kam odišiel svojím autom. Po priblížení policajtov sa zastrelil.

4.) Krajský policajný riaditeľ povedal Českej televízii, že muž strieľal nelegálne držanou zbraňou. Bude sa teda vyšetrovať, kde a ako si ju dokázal na čiernom trhu obstarať, ale debata o sprísňovaní zbraňovej legislatívy (= kto môže ako držať akú zbraň legálne, po splnení podmienok) na základe tohto prípadu nedáva zmysel. Aj keby boli pravidlá držania zbraní prísnejšie ako dnes, tak by si ju muž aj tak zadovážil nelegálne.“

Policajti stoja pred Fakultnou nemocnicou Ostrava po streľbe 10. decembra 2019

Policajti stoja pred Fakultnou nemocnicou Ostrava po streľbe 10. decembra 2019. Zdroj: TASR

Záver podľa Jandu je, že volať po sprísnení zbraňovej legislatívy je absurdné. Ale rovnako podľa neho nie je nutné volať po ozbrojovaní obyvateľstva.

„Šanca, že by v čakárni ostravskej nemocnice sedel dobre (legálne) ozbrojený a vycvičený občan schopný za pár sekúnd zareagovať na chladnokrvne tichého útočníka, je minimálna,“ konštatuje Janda.

„Myslime na tých, ktorí stratili blízkych, a ďakujme tým hrdinom, ktorí zasiahli okamžite a správne,“ odkazuje ešte.

Zdroj: Facebook/Jakub Janda

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Tereza Spencerová v šoku: Čo to? Nedávno brali Rusko za hrozbu. Nové info

23:59 Tereza Spencerová v šoku: Čo to? Nedávno brali Rusko za hrozbu. Nové info

Analytička Tereza Spencerová píše o svete pri rannej kávičke pre server iprima.cz. Okrem iného sa zm…