Čo sledoval Bugár výzvami na spájanie pravice, keď dnes spolupracuje so Smerom? Analytička má vysvetlenie

13. 12. 2015 16:20

Most-Híd Bélu Bugára sa ešte donedávna prezentoval ako jasne opozičná strana. Svojich kolegov dokonca vyzýval na opozičnú spoluprácu. Skutočné záujmy Bugárovej strany pri výzvach na spájanie pravice však mohli sledovať úplne iný cieľ, ako je jednota opozície. Pravdepodobné motívy bugárovcov vysvetlila vo svojej analýze Kristína Šabíková z Európskeho analytického centra (EAC).

Čo sledoval Bugár výzvami na spájanie pravice, keď dnes spolupracuje so Smerom? Analytička má vysvetlenie
Foto: Most-Híd
Popis: Béla Bugár, predseda strany Most-Híd
reklama

,,Keď strana Smer po teroristických útokoch v Paríži iniciovala zmenu ústavy, nikto nepochyboval, že časť opozície odštartuje preteky o najšarmantnejšiu nevestu do posvätného zväzku ústavnej väčšiny. Fakt, že do bielej sa obliekli poslanci za Most-Híd,  však miernym prekvapením bol. Ešte donedávna Most otvorene sympatizoval s Výzvou k ľudskosti a obviňoval Smer zo zbytočného šírenia paniky. Svojím postojom sa Most snažil voličom ukázať, že nebude prvoplánovo vytĺkať politický kapitál z utečeneckej krízy. Časom zrejme pochopil, že stratégia šírenia strachu v podaní Smeru vychádza výborne a prešiel na stranu víťazov. A nielen tak hocijako, ale rovno spoluprácou na bleskovej zmene ústavy, ktorá dosť pochybne zneužíva súčasnú situáciu. A samozrejme pomáha Smeru v predvolebnej kampani. V súčasnosti teda Slovensko chránia už dve politické strany," konštatuje vo svojom blogu analytička Šabíková.

Názorový obrat Mostu o 180 stupňov je však podľa odborníčky iba zdanlivý. V skutočnosti je totiž všetko inak. ,,Zmena postoja strany Most a spojenectvo so Smerom sú na prvý pohľad prekvapujúce. Veď ešte pred pár týždňami Most vyzýval KDH a #Sieť na predvolebnú spoluprácu. V tejto výzve sa však mohli skrývať podobné motívy ako v hlasovaní o zmene ústavy. Most, pochopiteľne, predstavil iniciatívu predvolebnej spolupráce verejnosti skôr, ako sa na nej s ostatnými stranami reálne dohodol. Pretože veľmi správne predpokladal, že k žiadnej dohode nedôjde. Snaha vytvoriť alternatívu ku Smeru síce mohla zaujať časť znechutených voličov, ale to nemuselo byť jej jediným cieľom. Zámer mohol byť aj opačný. Ukázať neschopnosť opozičných strán spolupracovať. Strana Most si iniciatívou predvolebného spájania stredopravých strán pripravila argumenty, ktoré sa jej môžu ohromne hodiť pri zdôvodnení koalície so Smerom. Čím viac sa totiž bude voličom zdôrazňovať nelichotivý stav opozície, tým rýchlejšie sa zmieria s tým, že koalícia bez Smeru ostane aj po marci len zbožným prianím," vysvetľuje Šabíková.

Konanie bugárovcov má podľa anylytičky čitateľnú motiváciu - pomáhať Smeru  aj sebe .,,Most svojou predvolebnou aktivitou teda pomohol Smeru minimálne dvakrát. Prvýkrát to ešte mohlo vyzerať ako náhoda, dnes sotva. Superrýchla zmena ústavy,  ako aj návrh na predvolebnú spoluprácu stredopravých strán len podčiarkli tragikomédiu opozičnej politiky.  Komu to celé prospeje? Čím komickejšie bude opozícia vyzerať v očiach verejnosti, tým lepšie pre Smer. A, samozrejme, aj pre budúceho koaličného partnera. Je už  zrejmé, že Most nielenže nemá problém s politikou šírenia paniky, ale ešte sa na nej začal aj aktívne podieľať. A je rovnako pravdepodobné, že aj vyhlásenia o spájaní stredopravých strán boli len politickým marketingom s cieľom pripraviť sa na tú naozajstnú svadbu so Smerom v marci 2016. A to aj napriek tomu, že v súčasnosti hovoria povolebnej spolupráci nie," dodáva analytička.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor:
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Jankovská sa vzdala funkcie sudkyne

13:10 Jankovská sa vzdala funkcie sudkyne

Monika Jankovská sa vzdala funkcie sudkyne. Oznámila to v liste adresovanom Kancelárii prezidenta SR…