Čo sa chystá: Odhad schôdzky Merkelová – Putin

18. 8. 2018 14:30

Stretnutie Vladimira Putina, prezidenta Ruskej federácie, s Angelou Merkelovou, nemeckou kancelárkou, ktoré sa uskutoční 18. augusta, už má svoju agendu. Majú rokovať o Sýrii, Ukrajine a plynovode Nord Stream 2. Ale či sa im podarí dohodnúť niečo konkrétne, to je otázka, píše nemecký server Deutsche Welle.

Čo sa chystá: Odhad schôdzky Merkelová – Putin
Foto: TASR
Popis: Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a nemecká kancelárka Angela Merkelová

Merkelová sa zatiaľ naposledy stretla s Putinom v máji v Soči. Teraz jej ruský prezident návštevu odplatí, stretnutie by sa malo konať v malebnom zámku Meseberg, ktorý sa nachádza severne od Berlína. Prečo dochádza k stretnutiu teraz, nie je podľa servera Deutsche Welle jasné, ale mohlo by to súvisieť s tým, že vládna kríza v Nemecku sa zažehnala, a tak sa Angela Merkelová môže venovať zahraničnej politike. V pondelok hovorca Angely Merkelovej Steffen Seibert oznámil tri témy, o ktorých sa vraj chystajú vodcovia dvoch najväčších krajín v Európe zhovárať. Má to byť situácia v Sýrii, na Ukrajine a projekt plynovodu Nord Stream 2.

Sabine Fischerová, vedúca výskumníčka v oblasti východnej Európy a Eurázie na Nemeckom inštitúte pre medzinárodné a bezpečnostné záležitosti, si nemyslí, že stretnutie prinesie konkrétne výsledky. „Ciele sa nezmenili,“ uviedla pre Deutsche Welle. „Rusko má svoj postoj k Sýrii, má ho k Ukrajine a má silný záujem na realizácii Nord Streamu 2 a za tým si pôjde,“ dodala.

Nemecko sa snažilo pôsobiť ako mediátor vzťahov medzi Ukrajinou a separatistami z východu krajiny a dosiahnuť aspoň prímerie medzi týmito stranami, na ktoré by teoreticky mali dohliadať modré prilby OSN. Ale o tom, ako by to vyzeralo v praxi, sa vedie živá debata. Putin údajne vlani naznačil, že by modré prilby nemali byť na mierovej misii, ale mali by len poskytovať ochranu Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorá teraz v oblasti pôsobí.

Podľa Fischerovej je na ruskej strane ochota rokovať, ale nie smerom ku kompromisnému riešeniu. „To, čo chce Merkelová teraz dosiahnuť, je deeskalácia napätia v Azovskom mori (na pobreží Donbasu),“ tvrdí Olaf Böhnke, hlavný poradca z konzultačnej firmy Rasmussen Global. Podľa neho sa v tejto oblasti zvyšuje napätie medzi ruským a ukrajinským námorníctvom, čo chce Merkelová riešiť.

Ako ďalej uvádza Deutsche Welle, dosiahnuť kompromis v otázke Sýrie bude ešte ťažšie. Možno pôjde o prípravu na štvorstranný summit na začiatku septembra, ktorý bude hostiť turecký prezident Recep Erdogan a ktorého sa zúčastní Francúzsko, Nemecko a Rusko.

Olaf Böhnke si myslí, že témou rozhovorov o Sýrii bude situácia v Idlibe, kde prezident Asad údajne chystá novú ofenzívu. Merkelová a jej spojenci vrátane Turecka vraj dúfajú, že sa im podarí prinútiť Asada, aby zabránil ďalšiemu masakru. Poradca si myslí, že Merkelová hrá o čas a chce presvedčiť Putina, aby nedával Asadovi zelenú na zničenie Idlibu.

Bašár Asad

Baššár Asad   Zdroj: TASR

Ďalšou kontroverznou témou je plynovod Nord Stream 2. Ten by mal slúžiť na priamy transport plynu z Ruska do Nemecka. Strach z tohto projektu má predovšetkým Ukrajina. Ak by sa ho podarilo dokončiť, mohol by Putin začať znižovať dodávky plynu do tejto krajiny bez toho, aby tratil na západnej spotrebe. S tým súhlasí aj Merkelová. Vraj požaduje záruky, že nedôjde k náhlemu odrezaniu Ukrajiny od zásob plynu.

Podľa informácií TASR kancelárka Merkelová v piatok varovala pred prehnanými očakávaniami, že by jej sobotňajšia berlínska schôdzka s ruským prezidentom Vladimirom Putinom mohla priniesť prelom v riešení sporov okolo Ukrajiny alebo Sýrie. Informovala o tom agentúra Reuters. 

"Je to pracovné stretnutie, od ktorého sa neočakávajú nijaké špecifické výsledky. Problémov, ktoré nás zamestnávajú, je tak veľké množstvo - od Ukrajiny cez Sýriu po otázku ekonomickej spolupráce -, že je opodstatnené viesť ustavičný dialóg," povedala Merkelová. 

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Myslel si, že pracuje pre štát a špehuje dílerov. Vypovedal člen sledovacieho komanda

18:40 Myslel si, že pracuje pre štát a špehuje dílerov. Vypovedal člen sledovacieho komanda

Miroslav Kriak, ktorý bol podľa vlastných slov najatý Petrom Tóthom, si myslel, že má sledovať užíva…