Čo je pôvodcom koronavírusu? Čínski vedci majú ďalšie dôkazy

3. 2. 2020 18:27

Čínski vedci majú ďalšie dôkazy, že pôvodcom nového vírusu, ktorý sa nedávno objavil v Číne, sú pravdepodobne netopiere. V pondelok to oznámili samotní vedci, ktorých citovala svetová agentúra AP.

Čo je pôvodcom koronavírusu? Čínski vedci majú ďalšie dôkazy
Foto: pixabay.com
Popis: Ilustračná foto.
reklama

 V dvoch štúdiách zverejnených v pondelok v časopise Nature vedci uvádzajú, že genetické sekvencie vírusu odobraté niekoľkým pacientom zo stredočínskeho mesta Wu-chan ukázali, že tento vírus je "blízky príbuzný" vírusom, ktoré spôsobujú ťažký akútny respiračný syndróm (SARS).

V jednej štúdii Š' Čen-Li a kolegovia z Wu-chanského inštitútu virológie napísali, že genetické sekvencie vírusu od siedmich pacientov boli na 96 percent totožné s koronavírusom netopierov. SARS podľa presvedčenia odborníkov takisto pochádzal z netopierov, hoci preskočil na cibetky (malé šelmy) a potom sa ním nakazili ľudia - v rokoch 2002 - 2003 vznikla celosvetová epidémia.

Aj keď majú vedci podozrenie, že najnovšia vírusová epidémia v Číne sa začala na trhovisku s morskými živočíchmi vo Wu-chane, kde sú na predaj aj divé zvieratá a sú v kontakte s ľuďmi, konkrétny zvierací zdroj vírusu ešte neurčili.

"V podstate je to obdoba SARS, ktorá sa šíri ľahšie, ale spôsobuje menšie škody," uviedol Ian Jones, profesor virológie na anglickej Univerzite v Readingu, ktorý sa nepodieľal na oboch spomínaných štúdiách. "Vírus využíva aj rovnaký receptor, teda rovnaké dvierka, ktorými sa dostáva do ľudských buniek, čo vysvetľuje prenos a tiež to, prečo spôsobuje zápal pľúc," napísal profesor Jones vo vyhlásení.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a  psychiatrovi Chocholouškovi

23:59 Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a psychiatrovi Chocholouškovi

Lipšica ako generálneho prokurátora potrebujú, je presvedčený bývalý sudca Ústavného súdu, dnes práv…