Čo čaká Čaputovú na Pražskom hrade a Kisku v Lánoch? Šéf hradného protokolu to odhalil v rádiu

14. 4. 2019 10:00

Hosťom Press klubu na vlnách rádia Frekvence 1 bol šéf hradného protokolu Vladimír Kruliš. Hlavnou témou bola návšteva chorvátskej prezidentky Kolindy Grabarovej-Kitarovičovej v Prahe, ale reč prišla aj na prípravu návštevy budúcej slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej. Čaputová už Prahu navštívila súkromne tento týždeň v utorok a stretla sa s riaditeľom Knižnice Václava Havla Michaelom Žantovským, filozofom a kňazom Tomášom Halíkom, Karlom Schwarzenbergom či hudobníkom Michaelom Kocábom. Kruliš taktiež na záver rozhovoru prezradil plán na „opekanie špekáčikov“ v Lánoch, ktorého sa zúčastnia prezident Miloš Zeman a jeho slovenský náprotivok Andrej Kiska.

Čo čaká Čaputovú na Pražskom hrade a Kisku v Lánoch? Šéf hradného protokolu to odhalil v rádiu
Foto: TASR
Popis: Pohľad na Hradčany

V úvode rozhovoru sa moderátor Luboš Procházka s Vladimírom Krulišom zaoberali návštevou chorvátskej prezidentky Kolindy Grabarovej-Kitarovičovej v Prahe.

Následne sa rozhovor stočil na Zuzanu Čaputovú, ktorá niekoľko dní po svojom víťazstve v priamej voľbe podnikla neoficiálnu návštevu Českej republiky, respektíve Prahy. Čaputová sa v utorok navečerala s poslancom TOP 09 Karlom Schwarzenbergom, stretla sa s riaditeľom Knižnice Václava Havla Michaelom Žantovským, filozofom a kňazom Tomášom Halíkom, hudobníkom Michaelom Kocábom a navštívila koncert legendárneho speváka Boba Dylana v Lucerne.

Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová. Zdroj: TASR

Kruliš uviedol, že Čaputovej sa na Pražskom hrade dostane oficiálnej ceremónie, ak návšteva prebehne už v rámci prezidentského úradu. „Sú to ľudia, ktorí nepochybne majú na veľa vecí rôzne názory, ale práve v tom môže byť tá debata zaujímavá,“ povedal Kruliš k plánovanému stretnutiu budúcej slovenskej prezidentky s prezidentom Milošom Zemanom.

Čaputová nahradí Andreja Kisku v polovici júna. Jej prvá zahraničná cesta na čele štátu povedie podľa tradície práve do Českej republiky. Miloš Zeman pred druhým kolom prezidentských volieb podporil jej súpera, podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča.

Na konci mája prebehne rozlúčka s Andrejom Kiskom. Stretnutie Kisku so Zemanom sa má uskutočniť v Lánoch a má sa niesť v neformálnom duchu. Kruliš naznačil, že si možno obaja prezidenti aj „opečú špekáčiky“, pretože na to láka samotná Lánská obora, kam sa obaja prezidenti odoberú.

Miloš Zeman a Andrej Kiska

Miloš Zeman a Andrej Kiska. Zdroj: TASR

Veľmi zložitá z hľadiska príprav však bude podľa Kruliša Zemanova návšteva Číny, a hoci sa už rámcový program dohodol, detaily sa budú riešiť až do poslednej chvíle.

Celú reláciu nájdete na webe frekvence1.cz.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rak
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko čaká ospravedlnenie od prezidentky: Nerobte zo mňa človeka, čo sa nevie správať

7:15 Danko čaká ospravedlnenie od prezidentky: Nerobte zo mňa človeka, čo sa nevie správať

Prezidentka SR Zuzana Čaputová by sa mala ospravedlniť predsedovi Národnej rady (NR) SR Andrejovi Da…