Členské štáty EÚ súhlasia so zintenzívnením rokovaní o brexite

11.10.2019 15:32

Členské štáty Európskej únie v piatok odsúhlasili intenzívnejšie rokovania so Spojeným kráľovstvom týkajúce sa brexitu. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na diplomatické zdroje.

Členské štáty EÚ súhlasia so zintenzívnením rokovaní o brexite
Foto: TASR
Popis: Vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier (vľavo) na eskalátore prichádza na stretnutie 11. októbra 2019 v Bruseli.

Aj keď stretnutie veľvyslancov EÚ s vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom ešte stále trvalo, napriek tomu sa už niektorí predstavitelia vyjadrili, že 27 štátov EÚ sa vyslovilo pozitívne, čo sa týka zintenzívnenia brexitových rokovaní s Britániou. "Áno, je to potvrdené," povedal jeden z nich pre AFP.

Agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje z EÚ uviedla, že Únia považuje návrhy Británie za dostatočné pre rokovania o novej dohode o brexite.

Barnier oznámil, že jeho piatkové stretnutie s vyslancom Británie pre brexit Stephenom Barclayom bolo "konštruktívne".

Predseda Európskej rady Donald Tusk vyhlásil, že dostal od írskeho premiéra Lea Varadkara "sľubné signály", pokiaľ ide o možnosť dosiahnuť ešte s Britániou pred jej blížiacim sa odchodom z Európskej únie dohodu.

Tusk pôvodne plánoval zastaviť rokovania s Britániou v piatok, vzhľadom na spomínané náznaky prelomu však teraz pripúšťa ich pokračovanie počas víkendu.

Predstavitelia EÚ sa budú otázkou tzv. brexitu zaoberať na nadchádzajúcom summite, naplánovanom na budúci štvrtok a piatok v Bruseli.

Britský premiér Boris Johnson opakuje, že Británia vystúpi z Únie 31. októbra bez ohľadu na to, či sa dovtedy podarí dohodnúť podmienky odchodu, alebo nie.

Zákon prijatý britským parlamentom pritom vyžaduje, aby premiér v prípade nedosiahnutia dohody do 19. októbra požiadal Brusel o odklad brexitu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bugár tvrdí, že na Vazovovej nebol: Veci, ktoré sú v Gorile, sú veľmi ľahko vyvrátiteľné

12:51 Bugár tvrdí, že na Vazovovej nebol: Veci, ktoré sú v Gorile, sú veľmi ľahko vyvrátiteľné

redseda Mosta-Híd Béla Bugár tvrdí, že on ani žiadny jemu blízky človek nebol v konšpiračnom byte z …