Členovia NATO vyšlú do Afganistanu ďalších vojakov

4. 11. 2017 13:05

Členské štáty NATO pošlú budúci rok ďalšie tisíce vojakov do Afganistanu. Vyplýva to z informácií tlačovej agentúry DPA, podľa ktorej ochotu posilniť svoju angažovanosť v krajine prejavili v uplynulých týždňoch viacerí spojenci.

Členovia NATO vyšlú do Afganistanu ďalších vojakov
Foto: www.nato.int
Popis: Vojaci NATO
reklama

Na misii výcviku afganských bezpečnostných síl by sa tak v budúcnosti malo podieľať najmenej 15.800 vojakov. Do nových prísľubov bolo pritom z aliancie k dispozícii približne 12.400 vojakov, informuje DPA v sobotňajšej správe. Dôvodom plánovaného zvýšenia ich počtu v Afganistane je najmä opätovné zosilnenie tamojšieho radikálneho hnutia Taliban.

Zvýšenie počtu vojakov v Afganistane by podľa agentúry mali oficiálne oznámiť na stretnutí ministrov obrany členských krajín NATO, ktoré sa bude konať budúcu stredu a štvrtok (8.-9. novembra) v Bruseli. Takéto plány existujú už mesiace, no aliancii sa dlho nedarilo presvedčiť dostatočný počet spojencov o väčších príspevkoch. Zmenilo sa to až po tom, ako prezident USA Donald Trump v auguste umožnil väčšie zapojenie svojej krajiny do bojov proti Talibanu.

Bezpečnostná situácia v stredoázijskej krajine sa od ukončenia bojovej misie zahraničných síl v závere roku 2014 výrazne zhoršila. Ako dlho tam ešte misia NATO potrvá, nie je jasné. Zdroje z aliancie však podľa DPA zdôrazňujú, že v Afganistane dochádza aj k pozitívnemu vývoju. V tomto roku napríklad afganské bezpečnostné sily zaistili, že povstalci Talibanu neobsadili žiadnu provinčnú metropolu. Afganské špeciálne jednotky okrem toho medzičasom vykonávajú 80 percent svojich operácií bez zahraničnej podpory.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

1:10 Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

"Ale vôbec im nejde o transparentného prokurátora! Táto zmena, tak ako ju navrhujú, tak je to politi…