Článok niekoho, kto má veľký strach. Ide o Rakúsko a o to, či bude môcť Merkelová v noci pokojne spať

20. 10. 2017 11:00

Bývalý švédsky premiér Carl Bildt sa v denníku The Washington Post zamýšľa nad smerovaním Rakúska pod vedením pravdepodobnej koalície, pričom sa obáva, že Rakúsko sa na čele s ľudovcami a slobodnými odkloní od Bruselu.

Článok niekoho, kto má veľký strach. Ide o Rakúsko a o to, či bude môcť Merkelová v noci pokojne spať
Foto: TASR
Popis: Carl Bildt

„Už pred voľbami bolo jasné, že Rakúšania majú dosť koalície v zložení SPÖ a ÖVP, ktorá vládne v krajine už roky. Slobodní to dokázali využiť, čo sa ukázalo už v mnohých prieskumoch verejnej mienky – FPÖ sa držala pred socialistami na druhom mieste,“ píše Bildt a dodáva, že ľudovci rozbili vládnu koalíciu a začali preberať nacionalistické témy. „Ale o to isté sa napokon pokúšali aj samotní socialisti,“ upozorňuje bývalý šéf konzervatívnej Umiernenej strany.

„Slobodní sa na jednom zo svojich predvolebných plagátov vystatovali, že ostatné strany len kopírovali ich názory na utečencov, hraničné kontroly a islamizáciu. To tvrdenie je trochu prehnané, ale v jadre pravdivé. Niet pochýb, že tieto témy slobodní akcentovali už dlhší čas,“ píše Bildt a zmieňuje sa o prepojení medzi Maďarskom, Rakúskom a Bavorskom. „Viktor Orbán, bavorská CSU a ľudovci pod vedením Sebastiana Kurza si rozumejú čím ďalej, tým viac,“ podotýka.

Viktor Orbán

Viktor Orbán Zdroj: TASR

Práve štáty ako Maďarsko a Rakúsko podľa jeho slov najviac zasiahla migračná kríza v jej začiatkoch. „Odvtedy v oboch krajinách dominovali témy ako migrácia, hraničné kontroly a obavy z mešít,“ zúfa si Bildt, ale zároveň pripúšťa, že obe krajiny čelili veľkému tlaku. „Všetko sa skončilo, až keď boli na hraniciach vztýčené ploty a došlo k uzavretiu balkánskej trasy. Ale traumy z toho obdobia v rakúskej politike pretrvali,“ myslí si Bildt.

Bývalý švédsky premiér súhlasí s politológmi, podľa ktorých je vytvorenie koalície ľudovcov so slobodnými už v podstate hotová vec. „Rakúsko chce zmenu a je verejným tajomstvom, že protiutečenecká FPÖ si už brúsi zuby na ministerstvá vnútra a zahraničia,“ píše Bildt a pochvalne sa zmieňuje o prezidentovi Van der Bellenovi, bývalom šéfovi zelených a priaznivcovi komunizmu, ktorý vyhlásil, že vymenuje len „proeurópsku“ vládu.

Alexander Van der Bellen

Alexander Van der Bellen Zdroj: TASR

„To znie z prezidentových úst, samozrejme, dobre. Lenže, bohužiaľ, v Bruseli existuje jedna Európa a v Budapešti úplne iná Európa. Viedeň sa bude musieť rozhodnúť, ku ktorej z tých dvoch sa chce v budúcnosti prikloniť. A to sa, samozrejme, týka aj jej vzťahu s Berlínom,“ uzavrel Bildt.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prepustenie Trnku nechalo v údive aj Gála. Nie je to dobrá vizitka pre justíciu

7:52 Prepustenie Trnku nechalo v údive aj Gála. Nie je to dobrá vizitka pre justíciu

Ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) informácia o prepustení bývalého generálneho prokurát…