Čižnár zatiaľ nerozhodol v prípade Kočnera. Študuje spisový materiál, vysvetľuje hovorkyňa

28. 6. 2019 18:17

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár zatiaľ nerozhodol o mimoriadnom opravnom prostriedku, ktorý podal v máji obhajca podnikateľa Mariana Kočnera Marek Para voči obvineniu jeho klienta v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Čižnár zatiaľ nerozhodol v prípade Kočnera. Študuje spisový materiál, vysvetľuje hovorkyňa
Foto: TASR
Popis: Marian Kočner

"Prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR študuje spisový materiál, oboznamuje sa s ním. V tejto súvislosti len pripomíname, že ide o rozsiahly spisový materiál," povedala v piatok pre TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Obhajca obvineného a aj obžalovaného (v kauze televíznych zmeniek) Para podal 2. mája na GP SR mimoriadny opravný prostriedok voči rozhodnutiu Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý predtým zamietol sťažnosť podnikateľa vo veci obvinenia v prípade vraždy Kuciaka a jeho snúbenice.

O mimoriadnom opravnom prostriedku by mal v budúcnosti rozhodovať generálny prokurátor Čižnár, a to v lehote do polroka.

Parovi podľa jeho slov nebolo možné nahliadnuť do spisu, a to mu "znemožnilo efektívne odôvodniť sťažnosť voči obvineniu". Podnikateľa Mariana Kočnera predtým obvinili z objednávky vraždy investigatívneho novinára Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica.

Kuciakovu likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Voči obvineniu podal Para na ÚŠP sťažnosť.

Koncom marca Mariana Kočnera spolu s ďalším z obvinených v prípade vraždy Kuciaka Tomášom Szabóóm obvinili aj z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

S Marianom Kočnerom a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom je zase naplánované hlavné pojednávanie v tzv. kauze televíznych zmeniek na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku na 22. júla.

Proces je naplánovaný na päť dní. Marian Kočner je momentálne naďalej väzobne stíhaný pre kauzu tzv. televíznych zmeniek. ŠTS začiatkom apríla rozhodol, že Marian Kočner ostáva v sprísnenej, tzv. kolúznej väzbe.

Kočner bol postupne vo väzbe v Bratislave, Leopoldove, Banskej Bystrici a napokon zase v Leopoldove.

Od leta minulého roka sa neúspešne snažil dva razy dostať z väzby na slobodu, čo zamietol prvostupňový súd - ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, ako aj odvolací Najvyšší súd SR.

Naposledy v pondelok (24. 6.) vzal prostredníctvom svojho obhajcu v poradí tretiu žiadosť o prepustenie z väzby späť.

Okrem toho Krajská prokuratúra v Bratislave koná v kauze nebezpečného prenasledovania (sledovanie novinárov).

Na sledovanie si mal najať Marian Kočner exsiskára a bývalého novinára Petra Tótha. Vo veci ešte nepadlo žiadne obvinenie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko čaká ospravedlnenie od prezidentky: Nerobte zo mňa človeka, čo sa nevie správať

7:15 Danko čaká ospravedlnenie od prezidentky: Nerobte zo mňa človeka, čo sa nevie správať

Prezidentka SR Zuzana Čaputová by sa mala ospravedlniť predsedovi Národnej rady (NR) SR Andrejovi Da…