Čižnár prehovoril: Dôkazy sú veľmi silné. Vieme, kto bol strelec a koľko stála vražda

1. 10. 2018 12:00

AKTUALIZOVANÉ Všetkých štyroch obvinených v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej - Tomáš Sz., Miroslav M., Zoltán A. a Alena Zs. poslal v nedeľu sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici do väzby. K celej veci sa v pondelok vyjadrila aj Generálna prokuratúra SR.

Čižnár prehovoril:  Dôkazy sú veľmi silné. Vieme, kto bol strelec a koľko stála vražda
Foto: TASR
Popis: Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár

Fotogaléria: - Obvinení z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Jeden z obvinených v prípade vraždy Jána Kuciaka
Polícia odvádza jedného z obvinených z budovy Špec...
Polícia odvádza jednu z obvinených z budovy Špecia...
Polícia odvádza jedného z obvinených z budovy Špec...
Polícia odvádza jedného z obvinených z budovy Špec...
Polícia privádza jedného z obvinených (uprostred) ...

Za vraždu novinára Jána Kuciaka zaplatil objednávateľ minimálne 70.000 eur. V hotovosti to bolo 50.000 eur, ďalších 20.000 eur bolo odpustenie dlhu. Objednávku mala vyplatiť obvinená Alena Zs. Odkiaľ dostala zákazku, polícia ďalej rieši. Objednávka bola iba na Kuciaka, jeho snúbenica Martina Kušnírová, ktorú tiež zavraždili, bola len náhodná obeť. Informovali o tom zástupcovia prokuratúry a polície na tlačovej konferencii Generálnej prokuratúry SR.

Potvrdil tiež informáciu, že vražda bola plánovaná len voči jednej osobe. "Objednávka vraždy bola na konkrétnu osobu novinára Jána Kuciaka, Martina Kušnírová bola len náhodná obeť," spresnil. Podľa generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára bola teda len v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.

Dozorujúci prokurátor doplnil, že suma 20.000 eur s Kušnírovou nesúvisela, malo ísť o starší dlh. "Sprostredkovateľ dlžil objednávateľke tých 20.000," potvrdil dozorujúci prokurátor.

Objednávateľom je Alena

Z dvojnásobnej úkladnej vraždy sú obvinené štyri osoby - Alena Zs., Tomáš Sz., Miroslav M., Zoltán A. "Objednávateľ je osoba s iniciálkami A. Zs., strelec osoba s iniciálkami T. Sz., vodič alebo teda pomocník osoba s iniciálkami M. M. a sprostredkovateľ osoba s iniciálkami Z. A.," konkretizoval prokurátor.

Od koho prišla zákazka pre Alenu Zs., polícia ešte nevie. "Robí sa na tom, aby sme zistili, odkiaľ tá objednávka prišla, nezostane to len v tejto polohe. Kam to povedie, aký bude výsledok, je predčasné hovoriť. Je pravdepodobnosť veľmi vysoká, že ona vyplatila peniaze, ale je otázka, odkiaľ mala peniaze," uviedol prokurátor.

Jeden z obvinených, Zoltán A., má podľa neho spolupracovať s políciou. "Obvinený si vyhodnotil rozsah poznatkov voči nemu a rozhodol sa akceptovať situáciu, v ktorej sa ocitol a tak bol ústretovejší k orgánom činným v trestnom konaní," spresnil dozorujúci prokurátor.

Vražednú zbraň polícia nemá

Riaditeľ Národnej protizločineckej jednotky NAKA Branislav Zurian potvrdil, že zaistili zbrane, autá a mobil, ktorý páchatelia použili. Rovnako zaistili náboj s individuálnymi zhodami po zásobníku použitom pri vražde. Vražednú zbraň však polícia nemá. "Zhoduje sa zásobník so zbraňou, ktorá bola použitá pri vražde, vražednú zbraň nemáme," spresnil policajný prezident Milan Lučanský.

Čižnár predpokladá, že kauza bude mať úspešný koniec, žiada pokoj pre prácu polície a prokuratúry. "Dôkazy, ktoré sú, sú podľa môjho názoru, veľmi, veľmi silné. Myslím si, že je veľký predpoklad, že táto kauza sa dotiahne do úspešného konca. Budete priebežne informovaní do takej miery, aby sa neohrozilo vyšetrovanie. Nechcite detaily," vyhlásil Čižnár.

Štvoricu obvinených poslal v nedeľu sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica do väzby. Okrem Zoltána A. ostatní traja obvinení podali proti uzneseniu sťažnosť, o ktorej rozhodne v najbližších dňoch Najvyšší súd SR. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa vzdal práva na jej podanie.

Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Dvojicu mladých ľudí zavraždili 21. februára v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 mm.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vyhrá Kotleba? „Fašisti“, „hanba“, už znie z Česka. A Čaputová už naznačila, ako by to bolo

23:58 Vyhrá Kotleba? „Fašisti“, „hanba“, už znie z Česka. A Čaputová už naznačila, ako by to bolo

Situáciou na Slovensku sa v komentári pre server seznamzpravy.cz zaoberá novinár a šéfredaktor České…