Čísla, z ktorých Ficovi zabehne. Čítajte, ako sa Mikloš obul do vlády

20.2.2018 11:13

Exminister financií Ivan Mikloš, ktorý v súčasnosti pôsobí ako poradca ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana, konkretizoval, že najväčší prepad sme zaznamenali v oblasti trhu práce, kde sme spadli z 15. miesta na svete na 118. miesto. V korupcii a zvýhodňovaní zo strany vládnych predstaviteľov sme sa prepadli zo 71. na 130. miesto na svete. Zatiaľ čo pred dvanástimi rokmi považovali podnikatelia na Slovensku korupciu za tretí najvážnejší problém kaziaci podnikateľské prostredie, počas Ficových vlád je to hlavný problém.

Čísla, z ktorých Ficovi zabehne. Čítajte, ako sa Mikloš obul do vlády
Foto: TASR
Popis: Ivan Mikloš

Mikloš v komentári na sme.sk konštatoval, že slovenský parlament nedávno schválil vládny návrh zákona o poskytovaní investičnej pomoci, pričom premiér vyhlásil, že už nie sme montážnou dielňou a robíme zo Slovenska modernú ekonomiku.

„Slovensko a jeho ekonomika na tom nie je najhoršie a stále patríme medzi tie úspešnejšie postkomunistické krajiny. Zároveň však platí, že zdroje tohto úspechu postupne vyprchávajú a perspektíva sa zhoršuje. Najmä však platí, že relatívne dobre na tom nie sme vďaka vládam Roberta Fica, ale napriek nim,“ zdôraznil Mikloš s tým, že vďaka Ficovi a jeho vládam to bude horšie. Reformy podľa neho vedú k vyššej konkurencieschopnosti, tá k vyššiemu ekonomickému rastu a ten k vyššej životnej úrovni a kvalite života, no Fico reformy skôr ruší alebo deformuje.

Výkon Fica a jeho vlád od roku 2006 doteraz je podľa Mikloša zhrnutý v Indexe globálnej konkurencieschopnosti, kde nastal pokles z 37. na 59. miesto, v posune v Indexe ekonomickej slobody, ktorý klesol z 36. na 59. miesto a v Doing Business, kde sme zmenili poradie z 34. na 39. miesto.

„Asi najkomplexnejším z uvedených ukazovateľov je Index globálnej konkurencieschopnosti, ktorý posudzuje v každej krajine 114 rôznych ukazovateľov rozdelených do dvanástich oblastí. Ak sa na ne pozrieme podrobnejšie, tak obraz úpadku je ešte zrejmejší,“ tvrdí Mikloš. Uvádza, že v oblasti inštitúcií sme klesli z 53. na 93. miesto, v kvalite vysokého školstva z 38. na 62. miesto, v efektívnosti a pružnosti trhov z 34. na 87. miesto a v inováciách zo 42. na 67. miesto.

„Kým korupciu považovali podnikatelia na Slovensku v roku 2006 za tretí najvážnejší problém kaziaci podnikateľské prostredie, počas Ficových vlád sa z toho stal problém najväčší. V korupcii a zvýhodňovaní zo strany vládnych predstaviteľov sme sa prepadli zo 71. na 130. miesto na svete,“ upozornil exminister, pričom najväčší prepad sme zaznamenali v oblasti trhu práce, kde sme spadli z 15. miesta na svete na 118. miesto. „Ešte väčšie, rekordné zhoršenie sme zaznamenali v oblasti vplyvu zdanenia na motiváciu pracovať – prepad z ôsmeho miesta na svete na 131.,“ doplnil Mikloš.

„Slovensko je stále montážnou dielňou, a to relatívne úspešnou montážnou dielňou. Chvalabohu aj za to. Čo by za to dali na Ukrajine alebo v Srbsku,“ neubránil sa porovnaniu ekonóm. Aby sme sa však z montážnej dielne zmenili na modernú ekonomiku, potrebovali by sme podľa neho reformy, ktoré by zabezpečili zdravé a udržateľné verejné financie, efektívny verejný sektor, zlepšujúce sa podnikateľské prostredie, kvalitné školstvo, vedu a výskum. „Čoraz viac budeme totiž odkázaní na rast ťahaný inováciami a ten sa nedá dosiahnuť bez uvedených reforiem. Trafikanti ich však určite neurobia,“ zhrnul Mikloš.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nevyspytateľná Trumpova politika pokračuje. USA vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. Obviňujú ju z pokrytectva a chronickej zaujatosti voči Izraelu

7:00 Nevyspytateľná Trumpova politika pokračuje. USA vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. Obviňujú ju z pokrytectva a chronickej zaujatosti voči Izraelu

Spojené štáty vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. V utorok to oznámila americká veľvyslankyňa pri…