Čínsky prezident o obchodnej vojne: Chceme sa jej vyhnúť, ale sme pripravení aj na odvetu

22. 11. 2019 10:59

Čína má záujem o dosiahnutie prvej fázy obchodnej dohody s USA, nemá však problém pristúpiť k odvete, ak to bude potrebné. Povedal to v piatok čínsky prezident Si Ťin-pching. Jeho slová tak môžu naznačovať opätovné zvýšenie napätia medzi Čínou a USA, keďže, ako uviedla agentúra Reuters, Si Ťin-pching sa nezvykne vyjadrovať v súvislosti s obchodnou vojnou tak otvorene.

Čínsky prezident o obchodnej vojne: Chceme sa jej vyhnúť, ale sme pripravení aj na odvetu
Foto: TASR
Popis: Donald Trump a Si Ťin-pching počas stretnutia v rámci summitu skupiny G20 v japonskej Osake

"Chceme spolupracovať na dokončení prvej fázy dohody, ale na báze vzájomného rešpektu a rovnosti," povedal čínsky prezident na medzinárodnom fóre v Pekingu. "Ak to bude nevyhnutné, sme pripravení na odvetu, aktívne sa však snažíme, aby k obchodnej vojne nedošlo," dodal.

Si Ťin-pching to vyhlásil dva dni po tom, ako sa americký prezident Donald Trump posťažoval, že Peking zatiaľ neurobil ústupky, aké sa od neho čakali. Konflikt medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta vypukol pred vyše rokom, keď USA začali s uplatňovaním vysokých dovozných ciel na čínske výrobky. Čína na každé zvýšenie ciel či zavedenie nových pravidelne reagovala odvetnými opatreniami. Konflikt sa odrazil na vzájomnom obchode a následne aj na obchode ostatných krajín a postupne prerástol do problému pre svetovú ekonomiku ako celok.  

Trump 11. októbra oznámil, že s Čínou uzatvoria prvú fázu obchodnej dohody, do dnešných dní sa však nepodarilo finalizovať text dohody. Peking trvá na zrušení doteraz zavedených ciel a tvrdí, že sa na tom s Washingtonom dohodol. Trump to však nepotvrdil.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ak bude Fico zdravý a bude burcovať ľudí v kampani, rozhodnú voliči. Bude to férovejší zápas, konštatuje publicista

8:59 Ak bude Fico zdravý a bude burcovať ľudí v kampani, rozhodnú voliči. Bude to férovejší zápas, konštatuje publicista

Ak predseda Smeru-SD Robert Fico prekoná svoje zdravotné problémy a zapojí sa naplno do predvolebnej…