Čína sprísňuje obchod i dodávky ropy do Severnej Kórey. Je to výsledok frustrácie z bezohľadného režimu Kim Čong-una

5. 1. 2018 19:00

Čína sprísni podmienky obchodu s KĽDR a obmedzení dodávky ropy a rafinovaných ropných produktov do tejto izolovanej komunistickej krajiny. Oznámilo to v piatok čínske ministerstvo obchodu. Peking k takýmto opatreniam pristúpil v súlade s najnovšími sankciami OSN, informovala agentúra AP.

Čína sprísňuje obchod i dodávky ropy do Severnej Kórey. Je to výsledok frustrácie z bezohľadného režimu Kim Čong-una
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia

Ministerstvo obchodu uviedlo, že Peking obmedzí export ropy i ropných produktov a zakáže predaj ocele, priemyselných strojov i vozidiel. Naopak zakáže dovoz potravín, strojov a ďalších tovarov z KĽDR.

Čína je hlavným obchodným partnerom Severnej Kórey. Preto sa práve jej postoj považuje za kľúčový pri presadzovaní medzinárodných sankcií, ktorých cieľom je odradiť severokórejského vodcu Kim Čong-una od ďalšieho vývoja jadrového i raketového programu. 

Bezpečnostná rada OSN koncom decembra jednomyseľne schválila ďalšie sankcie voči KĽDR. Na základe nich sú od januára ešte viac obmedzené dodávky rafinovaných ropných produktov, ako sú benzín, nafta a ťažký olej do tejto komunistickej krajiny. 

Čina v súlade so stanovenými limitmi môže do KĽDR dovážať ročne maximálne štyri milióny barelov ropy a len 500.000 barelov rafinovaných ropných produktov. 

Peking bol dlhodobo najdôležitejším diplomatickým ochrancom KĽDR a staval sa proti priamemu embargu dodávok ropy. Najnovšie sankcie však podporil pod vplyvom frustrácie, akú v poslednej dobe prežíval v súvislosti s bezohľadnosťou režimu severokórejského vodcu Kim Čong-una. 

Pchjongjang uskutočnil za posledný rok početné skúšky balistických striel a aj dva jadrové testy, čím porušil rezolúcie OSN. Po šiestom jadrovom teste Bezpečnostná rada OSN rozšírila v septembri už platné sankcie voči KĽDR. K ich ďalšiemu rozšíreniu pristúpila tento týždeň.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Harabin je zástanca toho najhoršieho zločineckého prúdu.  Sú za ním veľmi temné sily. Bojím sa jeho úspechu, konštatuje Baránik

0:03 Harabin je zástanca toho najhoršieho zločineckého prúdu. Sú za ním veľmi temné sily. Bojím sa jeho úspechu, konštatuje Baránik

ROZHOVOR Štefan Harabin neukázal, v čom je môj návrh zákazu pre sudcov kandidovať vo voľbách protiús…