Čína ostro kritizuje austrálskeho politika za prirovnanie Číny k nacistickému Nemecku

8. 8. 2019 20:00

Čína ostro kritizovala výroky politika Austrálskej strany práce (ALP) Andrewa Hastieho, ktorý rozmáhajúci sa vplyv Číny v oblasti Tichomoria prirovnal k nacistickému Nemecku. Podľa Číny môžu takéto tvrdenia poškodiť vzájomné diplomatické vzťahy, napísala vo štvrtok agentúra DPA.

Čína ostro kritizuje austrálskeho politika za prirovnanie Číny k nacistickému Nemecku
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia
reklama

Hastie - predseda vplyvného parlamentného výboru pre tajné služby a bezpečnosť - vo štvrtkovom vydaní denníka The Sydney Morning Herald prirovnal austrálsko-čínske vzťahy k situácii medzi Francúzskom a nacistickým Nemeckom v 40. rokoch 20. storočia.

"Západ kedysi veril, že liberalizácia čínskej ekonomiky prirodzene povedie k demokratizácii. To bola naša Maginotova línia, ktorá by nás ochránila. Rovnako aj Francúzi v roku 1940 verili, že ich systém opevnení pozostávajúci z betónových bunkrov a pevností ich ochráni pred vpádom nemeckých nacistických vojsk. Katastrofálne sa však zmýlili," napísal Hastie.

V nasledujúcom desaťročí bude Austrália podľa neho čeliť najväčším výzvam v oblasti ekonomiky a národnej bezpečnosti práve v súvislosti s rastom Číny.

"Dôrazne odsudzujeme (Hastieho) rétoriku o 'čínskej hrozbe', ktorá odkrýva jeho mentalitu z čias studenej vojny, ako aj ideologické predsudky," uviedla vo svojom vyhlásení čínska ambasáda v Canberre.

Austrálsky premiér Scott Morrison význam týchto vyjadrení zľahčil tým, že Hastie nie je členom vlády, a dodal, že "má absolútne právo vysloviť svoj vlastný názor". Podľa jeho slov to nebude mať negatívny dosah na vzťahy Austrálie s Čínou.

Ako poznamenala DPA, Austrália sa zmieta v snahe vyvážiť vzťahy so svojím najväčším obchodným partnerom Čínou a Spojenými štátmi, ktoré sú jej najbližším strategickým spojencom.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

23:59 Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

Pellegrini nemá záujem o funkciu predsedu Smeru. „Podľa mňa si to vyhodnotil skôr tak, že ak by sa …