Čína nekapituluje pod tlakom USA, zvýšenie ciel však zredukuje jej rast

9. 5. 2019 17:00

Čína odmietla obvinenia USA, že môže za zhoršenie situácie na rokovaniach o obchode. A varovala, že "nekapituluje pred žiadnym tlakom." Obe strany by mali vo štvrtok pokračovať v ďalšom kole rozhovorov, ktoré prinesú buď ukončenie obchodného sporu alebo rokovaní samotných.

Čína nekapituluje pod tlakom USA, zvýšenie ciel však zredukuje jej rast
Foto: TASR
Popis: Donald Trump (vľavo) a Si Ťin-pching na archívnej snímke.
reklama

Po mesiacoch zdanlivo kolegiálnych rozhovorov sa čínsky obchodný vyslanec Liou Che vracia k rokovaciemu stolu v hlavnom meste USA za napätej atmosféry, keďže americká strana obvinila Peking z porušovania predtým dohodnutých záväzkov.

Spojené štáty stupňujú tlak na Peking. Oznámili totiž, že od 10. mája plánujú zvýšiť clá na čínsky dovoz v hodnote 200 miliárd USD (178,54 miliardy eur) z 10 na 25 %. Čína následne oznámila, že prijme „potrebné protiopatrenia“.

"Spojené štáty pridelili Číne veľa nálepiek, ako je krok späť (na rokovaniach), ustupovanie od sľubov a tak ďalej. K mnohým sľubom bola Čína prinútená," povedal novinárom v Pekingu hovorca čínskeho ministerstva obchodu Kao Feng.

"Čínska strana dodržiava svoje sľuby, a to sa nikdy nezmenilo," dodal bez toho, aby špecifikoval, aké opatrenia by Peking prijal. Varoval však, že Čína "sa pripravuje na všetky možné situácie."

"Čína nekapituluje pod tlakom a máme odhodlanie a schopnosť brániť naše vlastné záujmy," dodal Kao Feng.

Analytici americkej banky Citigroup medzitým vypočítali, že zvýšenie ciel na tovar za 200 miliárd USD by zredukovalo o 0,5 percentuálneho bodu rast čínskeho hospodárstva v priebehu jedného až dvoch rokov. A tento negatívny vplyv by sa mohol viac ako zdvojnásobiť, ak by Washington zaviedol clá na všetok čínsky dovoz do USA. Uviedol to Cesar Rojas, ekonóm Citigroup Global Markets, podľa ktorého nárast ciel na čínsky tovar povedie aj k spomaleniu globálneho rastu o 0,2 percentuálneho bodu v rovnakom období.

A vplyv amerických ciel na expanziu globálnej ekonomiky by sa tiež zdvojnásobil, ak by USA zaviedli clá vo výške 25 % aj  na zvyšný čínsky dovoz.

Väčšiu časť nákladov síce ponesie na svojich pleciach Čína, ale negatívny vplyv ciel sa rozšíri aj do zvyšku sveta prostredníctvom dodávateľských reťazcov, vyššej neistoty, vplyvu na sentiment a investície a tiež prípadného sprísnenia finančných podmienok, spresnil Rojas.

Zvýšenie colných sadzieb povedie k rastu jadrovej inflácie v USA o 0,3 percentuálneho bodu. A zavedenie 25 % ciel aj na zvyšný čínsky import môže pridať 0,24 percentuálneho bodu k základnému indexu nákladov na osobnú spotrebu, dodal.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…